| Kisses a întrebat:

Buna,cred ca de 2-3 luni am fisura anala, mă doare doar atunci când am scaun. Am încercat sa o mai tratez dar nu prea m-am ținut de tratament. As vrea sa îmi cumpăr niște supozitoare bune. Cei care ați avut fisura anala cu ce v-ați tratat? Sa îmi iau supozitoare Proctolog sau Cicatridina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca realizezi ce inseamna fistula anala si la ce fel de complicatii poate duce netratatrea ei corespunzatoare si rapida, de aceea te invit sa citesti sfatul medicului aici:

http://www.sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/fistula-anala_9589

http://www.sitemedical.ro/......-tratament

| MedRex a răspuns:

1. Cura chirurgicala a fisurii anale este singura rezolvare a problemei.
2. Cauta un chirurg general care de preferinta si fie si proctolog. In Romania proctologia e competenta, ca si o supraspecializare, nu exista doar proctolog simplu
3. Fisura anala e una, fistula anala e cu totul altceva.
4. Supozitoarele sunt o solutie de termen scurt pana la vizita medicala.

| catalingradofficial a răspuns:

Bună! Consider că trebuie neapărat să consți un medic specialist, care iți va recomanda exact ce îți trebuie. Nu este bine să te bazezi pe raspunsurile unor persoane nespecializate. Ar trebui să faci un control care să stabilească cu exactitate dacă ai sau nu fisură anală. Din câte știu eu o metodă 100% sigură, care te scapă de problemă este o intervenție chirurgicală, însă problema poate fi rezolvată și prin alte tipuri de tratamente. Primul pas care trebuie să îl faci este să mergi la doctor. Sper că te-am putut ajuta! Îți doresc o zi bună!