| CristiB93 a întrebat:

Un remediu sau o crema buna pentru fisura anala de cateva luni si care se vindeca greu? Daca se poate fara chestii de la farmacii ca nu sunt bune, am incercat si nu au ajutat. Ceva natural sau daca stiti ceva ce ati incercat si a functionat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand: NU MANCA nimic ce face constipatie! Mananca cat mai multe alimente (legume si fructe) FIBROASE!

De la farmacie cumpara un tub de crema "HEMORZON".
Dupa fiecare scaun spala-te cu apa calduta si sapun antibacterian, iar dupa uscare da subtire cu crema "Hemorzon" pe zona anala cu problema si lasa crema sa se absoarbe in piele!
Nu te imbraca, nu trage lenjeria peste, timp de cel putin un jumat de ora!
Dupa cca 2 saptamani (si cu regim alimentar normal) vei scapa de problema.

| CristiB93 explică (pentru Bula):

Chiar dacă fisura e veche de 3 4 luni se vindeca in 2 saptamani daca fac asa cum ai spus aici?

| Bula a răspuns (pentru CristiB93):

Depinde si de marimea ranii, respectiv de timpul in care ti se vindeca ranile.
Hemorzon este facut pentru tratarea hemoroizilor, care contine tetraciclina (antibiotic foarte eficace pentru rani), respectiv unguentul inmoaie tesutul.
Procedeaza cum am descris, vei vedea rezultatul daca respecti intocmai procedura.

| CristiB93 explică (pentru Bula):

O sa incerc asa cum ai spus

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Operatie trebuie la fisura anală, dar ai fisură? Sau fistulă ca sunt două boli diferite, mergi sa faci o colonoscopie sa vada medicul clar ce ai.

| Nume6 a răspuns:

Crema Hemosan e foarte bună pentru fisuri anale/hemoroizi. O gasesti la plafar. Am incercat-o eu, si costa doar 10-11 lei si e naturala. Dar degeaba dai cu crema daca nu ai si o alimentatie corectă care sa inmoaie scaunul. Mănâncă multe probiotice(alimente care fermenteaza cu bacterii bune pentru flora intestinală) ex: iaurt natural, chefir, varza murată, castraveti murati, etc. Prebiotice: fructe, legume, etc. Din fericire e vara si ai de unde te inspira, sunt rosii, castraveti.

| CristiB93 explică (pentru Nume6):

Fisura e veche de 3 4 luni nu reușește să de vindece complet iar în privința alimentației stau bine de o vreme doar ca si asa tot nu s-a vindecat complet.

| RowseRj a răspuns:

Te sfătuiesc să cumperi cicatidrina supozitoare sunt foarte bune dar și scumpe poți găsi chestii asemănătoare în farmacie. Nu există remedii naturiste pentru fisurile anale din câte știu eu, dar dacă iei tratament trebuie să ai grijă să nu fi constipată deoarece nu se vor vindeca ușor. E bine să mănânci echilibrat și să bei multe lichide. Dar de la ce ai fisuri anale? ( penetrare anală?)