| scumpica01 a întrebat:

Buna cum as putea scapa de semnele lasate de acnee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Liviu_2019 a răspuns:

Foloseste creme precum Retin A sau Isotrexin gel. Vezi ca una costa in jur de 15 lei si cealalta 35 de lei e mai scumpa. Aceste creme sunt pe baza de retinoizi si iti exfoliaza fata. Teoretic o data ce ti se exfoliaza fata ti se duc si acele pete semne dar depinde cat de adanci sunt semnele alea de cat timp le ai etc. E un tratament de durata de minim 6 8 luni un an stiu ca nu suna incurajator dar e adevarat. E posibil la inceput sa te iriti dar da-te o data la 2 seri intr-un strat subtire, doar seara sa te dai. Vezi cum reactioneaza si dupa care poti sa cresti frecventa adica sa te dai in fiecare seara. Ce e foarte important e sa eviti zonele de langa nas, gura si ochi. Astea sunt cele mai sensibile zone si cele mai predispuse la iritatie. Dimineata mai ales acum pe timp de vara iti recomand si o crema cu factor de protectie solara gen uriage fluid 50 eu asta folosesc dar sincer nu prea ma dau cu ea ca nu imi place imi ingrasa tenul.
Importanta e consecventa. E posibil sa treaca 2 3 luni pana sa vezi primele imbunatatiri. La mine de exemplu am observat rezultate dupa primele 6 7 saptamani dar situatia difera de la caz la caz.

| amrm a răspuns:

Corector.

Sunt niste tratamente si operatii de albire dar nu are rost sa te bagi. (ca pret ma refer)