| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de cosuri[fara sa le sparg]? Ce creme, masti. care sunt mai eficiente? Ofer fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un tonic antiseptic, o apă termală de față și ulei de migdale dulci.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Buna!
Zineryt este cel mai bun tratament importiva acneei la ora actuala. Este foarte bun in lupta cu cosurile si pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curata si uscata de 1-2 ori pe zi. Aici poti citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Il gasesti la orice farmacie si costa in jur de 30 RON. Pe langa folosirea Zineryt-ului trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici, ramase in urma cosurilor, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala (si nu numai). Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutata sa alegi unul potrivit tipului tau de ten. Succes si numai bine!

P.S. Dar cel mai bine ar fi sa consulti si un dermatolog.

| ioana1704 a răspuns:

Incearca sa dai de un reprezentatnt FM cosmetics. E un demachiant la FM care e f bun, hidrateaza, iar pe cele cu ten acneic le-a indepartat acneea.
Bafta!

| PureEvil a răspuns:

Clearasil
www.clearasil.ro

| croissant a răspuns:

Ia de la farmacie Zyneryt. E cam scump dar merita! Si eu am avut cosuri multe si m-am dat cu solutia aia si miau disparut.

http://media.hazipatika.com/gyogyszerek/cmpimgs/5435.jpg

sau Cunosc muuulte masti faciale excelente pentru cosuri (eu nu am tenul acneic, dar imi apare cam de 2 ori pe luna cate un cos, doua)

Proabil si pentru faptul ca eu imi fac o data-de doua ori pe saptamana o masca din urmatoarele:

- masca cu ou : il spargi si separi albusul de galbenus. Albusul intr-o cana/castronel, galbenusul in alta. Prima oara te dai cu albus(eu folosesc pensula pentru vopsit), stai cam 15 min si te clatesti. Apoi te dai cu galbenus si tot cam la fel stai. O sa ai o piele fiiina De bebe

Dupa poti folosi o lotiune tonica cu aspirina. DA, ai citit bine. Si nu, nu trebuie sa ti`o cumperi. Tot homemade iei cateva aspirina le pisezi(pana sa fie pulbere) si apoi pui jumatate de cantitate apa, jumatate otet. Adica: daca tu vrei 500 de ml de lotiune tonica, pui 250 ml de apa, 250 de otet. Sper ca ai prins ideea Cu toate astea, trebuie sa clatesti cu apa calduta.

-mai poti folosi masca cu apirina :iei cateva pastile, pui vreo 10 ml de apa(pentru a se dizolva) si pui iaurt/miere (cat crezi tu ca iti trebuie pentru o masca

-altceva pentru cosuri ar fi scrubul cu malai

-sau, alt scrub : tai o felie de rosie(incearca sa nu fie foarte coapta) si o dai prin zahar pudra, apoi te dai pe fata, e super:X

-altceva, albusul unui ou il amesteci cu musli si ti`l pui pe zonele cu puncte negre(nas, barbie sau frunte, depinde unde ai)

- Si ceva ce o sa te mire Iei o discheta de vata si o inmoi in...sampanie! E suuuuuuuuper. Asta e cea mai buna lotiune/masca/sau cum vrei sa o numesti. iti lasa un tenn. Bafta la alegere!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un tratament pe care l-am folosit si am fost multumita de el absolut de fiecare data(l-am folosit si cu intreruperi)a fost Zineryt,pe care-l poti incerca si tu(daca nu ai facut-o pana acum),dar doar dupa un control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Fernanda25 nu te astepta la funda...stiu ca ai dat copy-pastewinking

| CudiDaKid a răspuns:

Dati pe fata cu ulei de masline natural!

| Allé_3818 a răspuns:

Foloseste Vichi sau un fond de ten o sa le ascunda.Sau daca nu lasa-le asa deoarece daca folosesti creme o sa-ti apara m-ai multe.

winking

| GabitzaQlove a răspuns:

Eo folosesc clearskin sau clean$clearwinking incearkle sunt bunewinking

| BrightLights a răspuns:

Daca ai cosuri poti folosi creme de la clean skin sunt la avon

| PTROApetition a răspuns:

Buna!

Poti incerca niste masti naturiste, de exemplu cea cu aspirina: ai nevoie de 3-4 aspirine netamponate, putina apa sau iaurt ori miere. Se amesteca bine pana se formeaza o pasta. Se aplica pe fata si pe ten, numai dupa ce au fost curatate in totalitate. Masca se va mentine pe ten in jur de 10-15 minute, dupa care se va clati cu multa apa calduta.Atentie! Masca se foloseste maxim de 2 ori pe saptamana.

Trebuie sa renunti la fond de ten sau pudra, in caz ca le folosesti, sau daca e chiar necesar demachiaza-te foarte bine inainte de culcare.

Poti intreba si la farmacie de lotiuni antiacneice care sa dea rezultate.

Sper ca te-am ajutat.:*

| alexa25 a răspuns:

Îţi recomand o soluţie pentru cosuri numită Aknesol. Eu o folosesc şi chiar are efect. Are si un preţ rezonabil. De asemenea, cam de două ori pe săptămână este bine să îţi aplici câte o mască...eu folosesc una pe bază de argilă, dar se găsesc mai multe variante în farmacii.winking

| love_6765 a răspuns:

Eu nu am incercat dar stiu persoane care au reusit cu sapunuri spaciale