| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Cum previi anemia? Dar depresia cum invingi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Nu am putut sa inving depresia, este o parte din mine!
PS: In combinatie cu anxietatea face ravagii in capul tau!

| Pizzaislife a răspuns:

Depresia poate fi prevenita daca stai alaturi de prieteni si persoane ce te sustin cred eu ca si un animal de companie sau orice te poate face fericit incat sa nu ajungi in depresie

| Ioana_Loredana_1996 a răspuns:

Buna, anemia o previi daca, consumi legume fructe peste si tot ce conține fier verdețurile sunt cele mai importante am avut si eu anemie si asa am scăpat, iar depresia cel mai bine este sa comunici sa iesi cu prietenii sa vizionezi filme de comedie, gândește-te la faptul ca sunt oameni cu boli cu dezabilitati iar ei trec peste sunt puternici, important este ca esti sănătoasa iar viața e frumoasa asa ca fii fericita lasa depresia te pup

| Marina_Daniela_1992 explică (pentru Ioana_Loredana_1996):

Cum ai scapat de anemia? Laptele UHT, legumele, fructele, carnea proaspata de la tara de porc, mamaliga, carnati, cerealele contin vitamine?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Previ anemia printr-un stil de viata sanatos si un regim echilibrat. Daca mananci cat trebuie si mancare cat de cat sanatoasa: legume, fructe, carne iti scazi foarte mult riscul sa faci anemie.
Toata lista pe care ai scris-o acolo e foarte buna. Dar daca ai carne de la tara de ce nu si lapte de la tara? Laptele UHT e stors de aproape tot ce inseamna vitamine si minerale. E inca sanatos, dar nu se compara cu laptele de la tara.
Depresia, acum depinde si de varsta, in unele perioade din viata e normal sa fim putin mai depresivi... Daca depresia e severa si mai tot timpul esti trista, plangi, nu poti socializa din cauza asta, atunci cel mai bun ajutor o sa vina din partea unui psiholog. Daca nu e asa severa, o simpla ieseala in oras cu prietenii, cititul unei carti, vizionarea unui film sau orice activitate care iti face tie placere o sa te scoata din acea stare.
Multa sanatate.

| Ioana_Loredana_1996 a răspuns (pentru Marina_Daniela_1992):

Eu nu prea-i beau lapte, nu-mi place, mănânc legume multe ciorbe si carne da nu uita de peste da pana la fiecare masa important este sa mănânci din toate cat vrei, eu am mancat si multe dulciuri happy sa nu fii mofturoasă la mâncare eu eram înainte foarte mofturoasă cand venea vorba de mâncare happy ai grija de tine