| Fabio_Fabio_1992 a întrebat:

Cum sa am circulatie mai buna? Am probleme circulatia sangelui, la ambele picioare simt amoteala si ma dor. Ce trebuie sa beau, sa mananc ca sa am circulatie mai buna? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa unul si altul. Mergi la medicul de familie si dupa ce afli cauza mai discutam. Dupa parerea mea nu este proasta circulatie ci o boala reumatismala sau altceva. Nu te juca cu sfaturile de pe internet. Nici medicii nu dau tratament prin internet sau telefon. Mergi sa te vada!

| OoBunnyoO a răspuns:

Fie este vorba de tensiune arteriala scazuta, fie este vorba de o anemie..fie pur si simplu esti tu mai sensibil.

Insa, in general, suplimentele cu fier ajuta (daca ai lipsa), iar daca nu, fa miscare, cel putin o jumatate de ora pe zi.

O alta posibilitate ar fi o curbura a coloanei vertebrale, care cauzeaza amorteli in membre.

Insa, fara un consult, nu prea iti poate spune nimeni pe nevazute despre ce este vorba.

| PeFuga a răspuns:

Amorteala poate fi semnul unei carente in organism. Primul pas este sa mergi la medicul de familie si ia-ti trimitere pentru un set complet de analize medicale. Pe baza lor vei afla ce ii trebuie organismului tau, ce carente are si vei sti ce trebuie sa faci in continuare.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Ginkgo biloba e bun pentru circulatie, alimentele picante ajuta si ele metabolismul, ardei iute, boabe mustar, ghimbir, scortisoara, usturoi, vin rosu, ceai de paducel. Maseaza-ti picioarele cu ulei de corp sau de masline in care pune cateva picaturi de ulei esential de grapefruit, ghimbir, levantică, rozmarin sau eucalipt.