| LoLo a întrebat:

Buna!
Cum sa fac sa nu mai am asa multa pofta de mancaresad? Mi se pare ca mananc prea mult. Ce pot sa iau ca sa ma abtin de la mancare, nu sa ma infometez, dar sa nu mai mananc asa multsad, sa mananc normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Mananca mai putin si mai des. Nu trebuie sa iei nimic, iti trebuie putina vointa!

| InoKo a răspuns:

Cred ca nu esti de parerea pastilelor sau a infometarii sau a vomiterii. Daca preferi un mod sanatos eu iti vin cu un sfat pe care l-am dat si altora si a ajutat.Inainte de masa, bea un pahar mare de apa.cu cca 20 min inainte de a te aseza sa maninci. Apa iti va umle stomacul si nu va cere multa mincare. Dar ai grija sa maninci ceva sanatos dupa asta. Ii dai apa organismului, dar dupa aia el are nevoie de ceva bogat in proteine si vitamine care sal intareasca.Alt sfat.In timp ce maninci, mesteca mincarea de mai multe ori. Cel putin 10 rugumaturi la fiecare gura de mincare.Stiai ca de fapt noi ne saturam nu de la cantitatea de mincare pe care o luam, ci de la numarul de mestecaturi pe care le facem.De exemplu, daca rugumi de 2, 3 ori si apoi inghiti, stomacul va cere multa mincare, daca insa mesteci de 10 ori fiecare gura de mincare (stiu ca e foarte enervant si greu si plictisitor acest experiment, dar e o cale sanatoasa si fara riscuri, asa ca incearca) atunci stomacul nostru se satura.Sa stabilit o legatura intre maxilar si stomac.Cu cit iscam maxilarul mai des, cu atit mai repede vine senzatia de saturare.Cind miscam muschii gurei, peretii stomacului se misca si ei si digestia merge mai repede, astfel nu este neesara o cantitate mare de energia iar riscul de a te imbolnavi sau de a te ingrasa este redus la minim exluzind alti factori.Asa ca incearca macar o saptamana sa te tii de experimentul acesta.si o sa vezi singura ca maninci mai putin.Multa sanatate.pa,pa.