| Leeeenssa a întrebat:

Buna ziua. După cât timp esti anunțat dacă analizele de sânge in momentul când donezi sânge sunt neconforme? Exista vreo șansa sa ai vreo boala însă să nu fi anunțat nici telefon nici în scris?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mihaiion2 a răspuns:

Sangele donat este testat in rutina pentru hepatita B, hepatita C, HIV, sifilis si sezonier pentru infectie cu virusul West Nile. In anumite cazuri se determina si profilul lipidic (colesterol total si trigliceride). In functie de centrul de transfuzie in care ai donat, esti anuntat in cazul unor analize anormale in aproximativ 5 zile lucratorare. Dar in prezent va puteti verifica singur analizele pe site-ul centrului de transfuzie cu ajutorul CNP-ului si al codului de donare lipit pe legitimatia de donator - ar trebui sa fie posibil la toate centrele de transfuzie din tara.
Avand in vedere testele efectuate, sigur ca exista posibilitatea sa ai vreo boala si sa nu fi anuntat prin simplul fapt ca nu este o boala transmisibila prin sange si deci sangele nu este testat pentru aceasta.

| Robert2526 a răspuns:

Daca ai o boala evidentiata clar de analizele de sange ( foarte rar se intampla asta) esti anuntat 100% in aceeasi zi sau a doua zi de la recoltare.

Daca nu ai o boala evidentiata de analize ( analizele nu prea evidentiaza clar bolile) atunci nu esti anuntat.

ps: donarea de sange nu tine loc de control medical, daca doresti un control medical, mergi sa iti faci analize separat

| darrio2007 a răspuns (pentru Robert2526):

Ai donat vreodată? Acolo esti intrebat dacă vrei si analize.