| Zinv a întrebat:

Buna. Cum se obtine certificatul verde daca am facut un test Antigen la o clinica si am fost declarat pozitiv?
Am primit pe email ca sunt pozitiv si stau in carantina.
Sunt nevacinat.
Unde trebuie sa intru pentru a-l obtine?
Cat timp am?
Il am 6 luni de cand am fost gasit cu corona sau de cand mi l-am obtinut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Certificatul verde se obtine in urma dublei vaccinari.
In urma trecerii prin boala se obtine o adeverinta valabila numai 180 de zile (adica 6 luni).

Dupa cum vad, la tine au trecut deja cele 6 luni, deci nu-ti mai elibereaza nimeni o adeverinta, care este deja expirata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Https://certificat-covid.gov.ro/

il generezi de aici, e valabil 6 luni din monentul in care ai fost pozitiv... logic

| Yuoia a răspuns:

Trebuie anuntat DSP-ul si medicul de familie.

| iVlad27 a răspuns:

Salutare.
Vecinu meu mai in varsta l-a obtinut de la spitalul unde a fost retinut dupa ce l-a gasit pozitiv..si e valabil de cand a iesit din carantina 6 luni, dupa ce i s-a terminat carantina s-a dus la spital si de acolo a luat hartia de trecere prin boala.din cate am inteles s-a plimbat cam mult ca tot il trimitea dintr-o parte in alta.

O zi frumoasa.