| Alinastrezariu2380 a întrebat:

Bună! Daca i-au dong quai pentru a-mi ameliora durerile menstruale in timpul menstruatiei ar putea afecta menstruatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fantomita21 a răspuns:

Salut,
Dong quai este o plantă utilizată în mod tradițional în medicina chineză pentru a trata o varietate de afecțiuni, inclusiv dismenoreea (durerile menstruale). Deși există puține cercetări privind siguranța și eficacitatea acestei plante, nu există dovezi clare că utilizarea acesteia ar putea afecta menstruația în mod negativ. Cu toate acestea, înainte de a utiliza dong quai sau orice alt supliment sau tratament pentru durerile menstruale, este important să discutați cu medicul dumneavoastră pentru a determina cea mai bună opțiune de tratament pentru situația dumneavoastră individuală.
Sper ca am fost de ajutor.