| Zambet a întrebat:

Cu ce pot ameliora durerile menstruale? am 13 ani si sunt pe stop.si nu mai pot de dureri crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La mine au efect Nospa si o perna calda.

| cretzufinish a răspuns:

Nurofen forte sau piafen cate una la 8 ore, ceaiuri fierbinti, apa fierbinte pusa intr-o sticla si tinuta pe abdomenwinking

cami
| cami a răspuns:

E bine ca nu ai varsaturi, sau stari de greata. Mananca ceva inainte, ia un algocalmin, si intr-un lighean pune-ti apa fierbinte, si peste, sare grunjoasa. Baga picioarele in apa.

| EUSIATIT a răspuns:

Piafen e bine dar nu e bine sa ai asa dureri vb cu mama si mergi la medic, nu trata cu indiferenta sanatatea

| Ancutsa a răspuns:

Buna :*!

No-spa sau Nurofen!

Ai grija de tine si pune-ti ceva cald la burtica sa nu te doara!
Pa-pa love struck.

| madalinutza a răspuns:

Nurofen si niste ceaiuri.
nurofen e ft bun
mai ales pentru dureri menstruale
si eu am luat
si

mi-a trecuthappy
>big grin

| poechce a răspuns:

Sau Algozone.
Încearcă şi nişte comprese cu apă caldă.
Eu aşa fac şi trec.bine, eu am unele probleme.

| hiphopbeatz a răspuns:

Un algocalmin sau un nurofen sunt bine venite.

Dupa ce iei una din astea in vreo 10 minute nu te mai doare nimic=)

pace si sanatate!

| :x:Xj.b:X:x. a răspuns:

Hmm.intr'o sticla de plastic pune apa calda spre fierbinte, dar nu fierbinte si tine-o pe burtica mai mult timphappyla mine functioneaza

| daniela_7403 a răspuns:

Infuzie de coada shoareciului sau de mushetel

| dana1986 a răspuns:

Bea ceai de musetel iti calmeaza durerile si te ajuta sa dormi bine.

| Kqzu97 a răspuns:

Nurofen pastile iti i-a durelile menstruale

| TutiQ a răspuns:

Eu am niste dureri ingrozitoare in prima zi, nu-ti poti imagina. Dupa vreo 3-4 ore de dureri nu ma pot nici misca, ma simt ingrozitor de slabita, asta daca nu iau Nurofen Forte. Iti recomand nurofen.

| sweetygirl a răspuns:

Si eu am dureri foarte mari la menstruatie si m-am dus la ginecolog si mi-s spus ca am dismenoree, poate ai si u, din cate am citit majoritatea fetelor au dismenoree, dar nu trebuie sa te sperii. Du-te la un ginecolog si iti va tratament, mie mi-a dat niste anticonceptionale, dar pentru organismul meu, tie iti va da pentru organismul tau. Durerile s-ar putea sa dispara atunci cand vei naste sau se vor ameliora. Te pup si du-te cat mai repede la ginecolog!