| Victoria18 a întrebat:

Daca mananc o perioada indelungata salata de boeuf(adica pana mi se ia), alimentatia mea sa presupuna in aceasta perioada 80% zilnic salata de boeuf si cam 20% alte alimente, ce mi se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cel mai rau care se poate intampla este sa ai scaune moale, in rest e si bine acele legumeau vitamine, dar sa nu fie multa maioneza si manca si carne de porc si va fi ok, dar nu poti manca doar asta mult timp, nu e sanatos

| credeintine a răspuns:

Buna! In primul rand de ce ai vrea sa mananci 80% din timp acest fel de mancare? Ok, inteleg, este buna la gust.dar avand in vedere ca ea contine maioneza este destul de grea. Ca idee nu este bine sa mananci intr-o cantitate atat de mare si frecvent. Stiu cazuri in care s-a ajuns la spital dupa ce s-a consumat o perioada indeulngata salata de boeuf. Asadar recomandarea mea este sa renunti momentan, mananca fructe/ legume si bea apa. A venit primavara, ai nevoie de o detoxifiere.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde si cat mananci. 80% nu inseamna nimic, important este sa nu fie multa. Ai grija sa nu pui sare in ea (are muraturi deci deja este sarata), sa pui cat mai putini cartofi si, desigur, sa nu aiba maioneza (maioneza contine mult ulei, se mananca doar ocazional, in nici un caz doua zile la rand)

| MihaiNicu23 a răspuns:

Te poti si ingrasa ca salata boeuf contine destule calorii datorita maionezei, iar daca o mananci mult timp risti sa ai scaunul mai moale.

| Balaban_Bianca_2002 a răspuns:

De ce ai vrea să mănânci asta 80%? E destul de mult...și nu e sănătos deloc. Dacă faci asta pentru a slăbi, nu e ok asta. Încearcă niște salate de fructe, legume, multe verdețuri.

| Deserth a răspuns:

Bag de seama ca tu nu ai altceva de mancare in casa decat salata de boeuf

| Ensiferum a răspuns:

Uleiul din maioneza in exces combinat cu sucul gastric poate duce la aparitia diareei.

| gelu1970 a răspuns:

Probabil te intoxici de la maioneza.