| anonim_4396 a întrebat:

daca nu imi place laptele, adica imi face greata inseamna ca am intoleranta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Nu. Pur si simplu, nu iti place laptele. Intoleranta la lactoza consta in incapacitatea de a digera complet zaharul din lapte (lactoza) si se manifesta prin dureri abdominale, diaree, greata, varsaturi. Mai multe detalii aici http://www.i-medic.ro/boli/intoleranta-la-lactoza

7 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Intoleranta a lapte si produse lactate este o intoleranta a sistemului digestiv de a procesa aceste substante ducand la fermentarea acestora in colon.
Ca nu iti place e strict legat de preferintele tale. Oamenii cu intoleranta pot sa iubeasca aceste produse. Intoleranta se manifesta prin dureri abdominale si flatuente dupa ingestia acestor alimente.

| MCRgurl a răspuns:

S-ar putea sa fi racit si asta face laptele:greata daca esti racit sau pur si simplu nu ti-a placut laptele ala

| IoanaMra a răspuns:

Depinde,ai intoleranta la lactoza doar daca iti provoaca greata orice produs din lapte sau derivat al acestuia! Daca nu, inseamna ca pur si simplu nu ti'a priit laptele ala! tongue App eu am intoleranta la lactoza din cauza ca atunci cand eram mica mama ma hranea doar cu lapte si na...acum nu'mi mai place. Nu mananc nimic din ce tine de lapte!tongue

| Gesara a răspuns:

In nici un caz ar fi trebiut sa faci alergie la, lapte ca sa ai intolerenta

| pisoiul007 a răspuns:

Presupun ca da...bafta happy

| yulya25 a răspuns:

Nu,nu cred.

| Vaideanu_Paul_1990 a răspuns:

D pere