| pisicuta123456789 a întrebat:

Dau funda! Pe o prietena o doare capul de cateva zile, nu este insuportabil...dar o doare. #

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Un nutritionist m-a sfatuit ca, durerea de cap poate sa treaca daca, intr-un pahar cu apa, se dizolva o lingurita de sare si aceasta solutie se bea.
Dupa cca 10-15 minute, durerea de cap ar trebui sa dispara, deparece aceasta ar putea fi cauzata de o lipsa de saruri in creier.
Daca, prietenei tale nu-i trece durerea de cap, este indicat sa mearga la medicul de familie, care o sa-i dea bilet de trimitere la medicul specialist care, dupa ce o consulta si-i recomanda ceva analize de facut, sa-i stabileasca si un tratament corespunzator.
Un gand bun si multa sanatate.

| Artemisia a răspuns:

Nu te panica, poate fi doar o durere minora de cap, ar putea incerca sa ia niste tablete dar doar dupa ce discuta cu mama sau tata sau orice alt adult din familie. Nu e bine sa iei medicamente dupa ureche. Spune-i sa se si odihneasca. Daca durerile nu dispar, spune-i sa consulte un doctor urgent, in cutia craniana se afla creierul, nu e de joaca cu asa ceva. happy

| HurremSultan a răspuns:

Bună.
Poate fi o migrenă.
http://www.sfatulmedicului.ro/migrena

| Lisiele a răspuns:

Durerea de cap poate fi pe baza de curent, hormoni, stres, o dereglare osoasa la coloana sau o tumoare.Sa-si lege capul cu un fular cat de strans poate suporta apoi sa ia 1paracetamol si o aspirina amandoua odata dupa care sa se intinda pe pat, poate chiar si sa doarma putin. Daca asa cedeaza durerea e de la curentsi poate continua cu aspirina si paracetamol cam 2 saptamani. Daca nu cedeaza durerea trebuie sa mearga la un doctor specialist(neurolog).

| NataliaAntonia a răspuns:

Spune-i sa se duca si sa faca un control medical. daca a stat in soare, probabil a facut insolatie, daca nu, sa nu aiba cine stie ce probleme mai grave. spune-i sa ia un Mig forte si daca nu i se amelioreaza durerile, sa mearga la un doctor sa o consulte. Doctorul va sti dupa ce problema are prietena ta!winking

| Ardelean_Liana_1976 a răspuns:

NU POT SA ZIC SIGUR, dar cel mai bine si sigur ar fi sa consulte un medic, deoarece foarte putini care raspund sunt in masura sa puna un diagnostic!
DAR NU VA LUATI NEAPARAT DUPA MINE, EU DOAR MI-AM DAT CU PAREREA!
Deci... funda?