| MariusCiocoi a întrebat:

De 1 an si ceva, 2 am o problema care imi cam ingreuneaza viata...
Am 14 ani, 172 cm si 62 kg si am cam mult par, pe picioare, pe maini ( pe maini nu exagerat ) chiar si pe piept, burta, pe fata ( deja imi creste barba, chiar se observa foarte bine XD )
Nu pot sa vin in pantaloni scurti la scoala din motivul asta. Chiar am mult par pe picioare + ca sunt o fire mai emotiva si sensibila.
Iar pe planga problema asta vine inca una cu care se completeaza perfect. Transpir. Fie ca ma dau cu deodorant, ca ma spal in fiecare zi ...nimic. si arata foarte rau si dezgustator pentru ca transpir la subrat, pe spate. ( si nu prea pot purta orice tricou ) si cel mai oribil. pe fese. Asta ma omoara cu zile deoarece nu pot sta jos normal multa vreme ( am o pozitie in care stau mereu si e deranjant uneori ) si nu prea mai suport. ajutati-ma sad

Stiu ca o sa-mi spuneti sa fiu asa cum sunt, sa nu-mi pese de ce zic alte persoane dar nu prea pot.

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Epileaza-te la sub brat, si pe picioare daca ti-e rusine, o faci o data pe luna sau la doua luni nu e tragedie
Pe burta multi baieti au, nu e ceva nou
Barba e ok, mustata de puradel sa nu ai, daca ai o dai jos si pe aia
Cat pentru transpiratie:
Hiperhidroza reprezinta termenul medical care descrie transpiratia in exces fata de cea necesara in mod normal pentru reglarea temperaturii corporale. Este un simptom frecvent care produce foarte mult disconfort pacientului. Se pare ca 2-3 % din populatia americana sufera de hiperhidroza a zonei axilare sau a palmelor si plantelor (talpilor) grupata sub numele de hiperhidroza palmo-plantara. Afectiunea debuteaza in copilarie sau adolescenta (cea axilara apare mai tarziu, in timp ce cea palmo-plantara apare in jurul varstei de 14-15 ani) si poate afecta orice regiune a corpului. Hiperhidroza poate fi idiopatica sau secundara diverselor afectiuni (metabolice, nervoase, stari febrile) sau poate sa apara ca reactie adversa la diverse medicamente. Populatia asiatica este afectata de hiperhidroza de 20 de ori mai frecvent ca alte grupuri populationale. Hiperhidroza severa afecteaza viata pacientului si confortul acestuia, ii ingreuneaza contactele sociale si profesionale, uneori chiar si in prezenta unei igiene riguroase.
Hiperhidroza afecteaza ambele sexe in egala masura si se poate manifesta la orice varsta. Un procent semnificativ din pacienti (3-40%) au un alt membru al familiei care are aceasta problema, de aceea se considera ca boala poate avea transmitere genetica (in forma ei idiopatica).

| KamaSutra a răspuns:

Pentru par, ce ai putea face este sa te epilezi cu ceara, cu crema, asta e alegerea ta.
Cat pentru transpiratie, si eu am avut problema asta(doar ca sunt fata) si am incercat uleiul de lavanda, pui vreo 3-5 picaturi in apa unde faci baie si stai acolo cam vreo 20 de minute.
Sau am vazut la TV chestia aia ''TRANSFIBLOCK'' parca, ai putea s-o incerci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci parul de pe picioare nu cred ca e ceva grav dar daca totusi vrei recomand ceara. O data pe luna va trebui sa o folosesti. Crema depilatoare NU si nici lama daca parul e des. Pentru ca a doua zi iarasi va creste si va trebui in fiecare zi sa faci asta plus va creste si urat. La subrat lama doar ca iarasi va trebui in fiecare zi sau o data la doua sau trei zile eu folosesc pentru subrat metoda asta e usor sa faci aproape in fiecare seara asta nu? Ca doar nu e poortiune mare. Daca ai musteata destul de mare vorbeste cu tata sau mama si intreaba-i ce parere au daca ar fi timpul sa te barbieresti (desi nu prea cred). Succes sper ca te-am ajutat