| вliSs a întrebat:

de 2 zile am gingia de la dinte umflata si daca apas ma doare. Ce pot face ca sa-mi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Spală te pe dinti cu bicarbonat de sodiu alimentar, ai o pungă paradontală, sau un abces m ai poti pune glicerină boraxata cu stamicină pentru a reduce abcesul. Foloseste apă de gură, si cind te speli pe dinti poti apăsa pe punga aceea că dacă curge singe inseamnă că scapi de infectie, spărgind punga aia, si mergi la dentist pentru detartraj.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune.

| kar1GaNNN a răspuns:

Sa iei un algocalmin dimineata si seara, ti se va dezumfla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi la dentist pentru a vedea motivul inflamatiei.
Nu te lua dupa cei care ti-au scris! Nu lua medicamente dupa ureche si nici leacuri babesti.
Pot fi mai multe afectiuni ce se manifesta in modul acesta si, DOAR IN CABINET iti poti da seama care este diagnosticul corect.
Cauta un cabinet unde este consultatia gratuita si mergi;-)

| Olari_Sveta_1996 a răspuns:

Eu iti recomand
1 sa pleci la medic,
2 sa bei apa cu sare,
o sa-ti treaca imediat

| Yaasminnaa a răspuns:

Sa te duci la doctorwinking.