| mg112mada a întrebat:

De 2 zile am o stare de greata continua, de la ce poate fi?
Si apoi, alte intrebari:splina este pancreasul? Adica pancreasul se mai numeste si splina?
Se poate trai fara pancreas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt două organe diferite.
Fără splină se poate trăi, fără pancreas nu.
Mergi la medicul de familie cât mai curând sau la camera de gardă, vin sărbătorile!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Splin%C4%83
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pancreas
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Nici una, nici alta, greata poate proveni de la o vezica biliara incarcata.

| florin1979 a răspuns:

De la colecist (se mai cheama fiere) este o glanda langa ficat. pancreasul este altceva nu are legatura cu splina. dfara pancreas nu poti trai, fara splina si fara fiere da. bea ceai de sunatoare. evita grasimile, alcoolu, cafeaua, tutunul. mancarurile prajite. si fa-ti un ecograf. tongue

| GabiiHaș a răspuns:

1-Splina si pancreasul sunt organe diferite, in niciun caz una si aceeasi.
2-Fara pancreas..Nup,nu poti trai sigh.

| xXdoareuXx a răspuns:

Nu poti trai fara pancreas iar greturile pot fi de la fiere. Fa un ceai de menta, lasa-l sa se raceasca bine si bea cu inghitituri mici si rare sau metrocoplamid

| Flynn2001 a răspuns:

Sunt organe diferite. Fara splina se traieste usor, fara pancreas mori imediat. Splina e o glanda, adica secreta niste substante. Si pancreasul e la fel. Cred ca ai o problema cu colecistul(bila).

| XoOoX a răspuns:

1. Ai putea fi insarcinata. Poate ca esti bolnava sau poate ai mancat cv si nu iti prinde bine.
2. Pancreasul si splina sunt organe diferite.
3. Fara pancreas nu poti trai.
Sper ca te-am ajutat. Funda?puppy dog eyes

| anaid6 a răspuns (pentru XoOoX):

Posibil sa fie însarcinata, Doamne Ajuta(daca nu e copil/adolescenta0

| XoOoX a răspuns (pentru anaid6):

Mda...Posibil, cel mai bine, daca stie ca nu si-a tra*-o sa nu se ingrijoreze. Daca a facut asta ar fi bine sa faca un test de sarcina. Daca e copila/ adolescenta e nasol fiindca parintii vor reactiona haotic ceea ce va urma la pedepsire cearta, iar apoi parintii vor vrea sa faca avort...Doamne fereste.