| alegzandra1_1520 a întrebat:

de 3 saptamani imi apar pe corp niste pete rosii, la inceput arata ca niste muscaturi de tantar, in cateva ore se maresc putin, ies in relief, unele apar grupate si atunci cand se maresc se unesc formand o pata mai mare, iar apoi dispar de tot, NU prezint mancarime, deloc... si reapar dupa 3-4-5 zile. MI-au iesit transaminazele mari, dar nu am hepatita, dupa teste. sa fie pete de la ficat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu par de la ficat. Dar un VDRL (test de sifilis) ti-ai facut? Par o eruptie specifica fazei secundare de sifilis.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Descrierea si localizarea sunt extrem de sugestive pentru sifilis. De asemenea un sifilis ar putea produce cresterea transaminazelor prin afectare hepatica.
Nu zic ca este asta, dar e de verificat cu certitudine.
Alte idei de diagnostic: o alergodermie (desi ar trebui sa fie cat de cat pruriginoase), o vasculita (poate lupus, poate altceva).

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, arata destul de ciudat incat sa impuna vizita la medic. Intrebarea este: transaminazele de ce sunt mari?

Abh
| Abh a răspuns:

Anticorpi HCV si antigen HBS ti-ai facut, de stii ca nu ai hepatita C sau B? In afectiunile astea cresc transaminazele.

| tyana a răspuns:

Poate totusi ai o alergie la ceva.Sa fii atenta la ce mananci sau daca in camera unde dormi ai ceva insecte. Poti fi alergica la intepaturi. Fa-ti si un VDRL pentru linistea ta.Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexandra eu am aceleasi pete ca cele pe care le ai tu. Mi-au aparut in urma cu o luna, atunci cand m-am expus 5 ore la soare pe plaja.De atunci apar si dispar mereu.Este jenant pentru ca au un aspect inestetic.Nu prea am curajul sa merg la dermato.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. si mie mi se intampla exact la fel numai ca la mine sunt insotite de mancarime. si cu cat ma scarpin cu atat ele avanseaza. ai aflat ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, eu am ceva asemanator dor ca la mine nu dispar. Le am de mai bine de jumate de an, am facut tot felul de teste si in Romania si in canda nici un doctor nu a reusit sa dea vreun diagnostic, la inceput au crezut ca am hepatita sau viermisori dar nimic. Testele de sange si restul arata ca sunt perfect sanatos dar petele sunt tot acolo si la inceput aveam putin pe umeri si pe piept in dreptul inimi... acum am ft mult pe spate si in mai multe locuri pe abdomen, nu inteleg ce poate fi, petele is de diferite marimi si mici si mari la caldura sunt rosii iar la frig sunt albe. Daca ma puteti ajuta cu un raspuns ceva...
Multumesc anticipat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad ca mesajul asta l-ai postat in martie 2010. Si eu m-am confrunatat cu ceva asemanator. Inca mai ai problema asta? La mine da semne ca ar aparea din nou. Daca ai descoperit vreun "remediu minune", adauga id-ul meu : mada_ice_cool2007

| unikat a răspuns:

Eu cred ca ai o alergie, am avut si eu am avut asa ceva. Mi s-a intamplat de cateva ori si stai linistta ca nu mori. sincer nu mai stiu ce am facut. Dar stiu ca odata a venit medicul mi-a facut o injectie si mi-a trecut si restul datilor miau disparut rapid a doaua zi.Cred ca e aceeasi chestie big grin

| alegzandra1_1520 explică:

Am specificat, dupa teste. mi-am facut pentru toate tipurile de hepatita. Si toate au iesit negativ

| alegzandra1_1520 explică:

Cat despre sifilis, am cautat acum informatii si nu coincide. nici petele nu sunt de genul ala si nu am simptomele alea

| alegzandra1_1520 explică:

Am uitat sa precizez ca de fiecare data imi apar pe coapse si in zona rinichilor. doar acolo

| alegzandra1_1520 explică:

Maine dimineata merg sa-mi fac analizele, fac si pentru sifilis. dar sunt foarte stresata. cam asa arata petele acum, cand imi trec. in rest sunt putin iesite in relief si rosii.
http://tinypic.com/r/2wcr3vp/5

| alegzandra1_1520 explică:

Nu stiu de ce sunt mari. stau intr-un oras de medici incompetenti, cand au vazut ca sunt mari m-au pus sa fac testele hepatice, dar cum au iesit toate negativ n-au stiut ce sa-mi zica, mi-a dat doar regim. maine merg sa le repet, am tinut regim, mi-au aparut petele. in acest moment nu mai am nimic pe mine. dar nici nu ma doare nimic. cand eram mai mica mi-au descoperit ceva paraziti intestinali... acum 7 ani sa zic, am luat tratament atunci. am 21 de ani

| alegzandra1_1520 explică:

Am vrut sa merg la deramtolog, dar petele apar sa zic seara si pana dimineata se duc. doar prin poza si explicatii as putea

| alegzandra1_1520 explică:

Http://tinypic.com/view.php?pic=dqkwsn&s=5

cam asa arata petele pana sa treaca

| edward_3478 a răspuns:

Mie mi-a iesit aseara pentru prima data aveam una mare care imi cuprindea tot pieptul si altele mai mici pe maini fara mancarimi fara nimic si la vreo ora asa au disparut. Eu am mers tot pe varianta ca ar putea fi de la ficat.

| Ionut_Claudiu_Alexandru_1990 a răspuns:

Buna ziua de ceva timp mi au iesit niste pete rosi pe corp la abdomen langa umar in partea stanga si pe piept puteti sa ma ajutati cu cv multumesc