| Clau95200 a întrebat:

de cateva zile am luat o gripa nasoala.
Am luat niste antibiotice, dar de 3 zile tot persista o durere urata in gat. Cred ca e de la amigdale/amigdalite ( nu am idee cum se scrie laughing ). si pe langa asta, o usturime ingrozitoare la fiecare inghititura.
Cum as putea scapa rapid de ea?.
Ce alimente sa evit?.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Holy2010 a răspuns:

Sper ca tratamentul e prescris de medic si nu de tine, de parinti sau vecina...
Antibioticele se iau cu reteta pentru motive intemeiate

| Porcusorul a răspuns:

Pana la urma ce ai? Amigdalita sau gripa? Sincer, ai fost la medic? La gripa cu simptome clasice, fara suprainfectii bacteriene, NU se prescriu antibiotice.

| Ana9999 a răspuns:

In primul rand, cum ai facut rost de antibiotice? Din ce stiam eu, acestea se elibereaza doar pe baza de reteta data de medic, daca acesta ti le-a prescris, ia-le exact asa cum ti-a zis el pentru a invinge boala si a evita reaparitia ei prea curand. Banuiesc ca tot acel medic ar fi trebuit sa iti dea si un sirop special pentru gat sau niste pastile de supt, daca nu a facut-o, viziteaza-l din nou. Nu lua antibiotice sau alt tip de medicamente fara a fi consultata de un medic pentru ca risti sa ai de-a face cu rezistenta la antibiotice, iar atunci cand vei avea cea mai mare nevoie de ele nu-si vor mai face efectul. Pana sa ajungi la medic poti lua paracetamol sau aspirina pentru ca febra sa nu iasa de sub control, iar pentru gat incearca ceaiuri calde si miere si eventual niste pastile de supt din farmacie, desi e mai bine sa ti le dea medicul pentru a beneficia si de reduceri sau gratuitate la ele.