| Brioşicazburătoare a întrebat:

De cateva zile ma doare maseaua si mi s-a umflat si falca putin iar cand apas pe ea ma doare.Sigur este de la curent ca nu am mai avut probleme cu dantura in general.Cum pot "scoate" curentul din masea? Am luat tot felul de calmante dar tot ma doare straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lasa prostiile legate de curent, poate ai o infectie de toata frumusetea, asa ca mergi la dentist

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă aceste dureri se datorează faptului că "te-a tras curentul", atunci poţi încerca următorul remediu "casnic" :

Cumperi un pachet de ţigări cu filtru ( mai ieftine ), aprinzi o ţigară şi o pui într-o ureche ( să fumeze urechea singură ), timp în care ţi vată în cealaltă ureche, iar la urechea în care arde ţigarea trebuie să ţi "adunat" lobul urechii pe lângă ţigară ( ca să nu tragă aer "fals" ).

După ce se termină de fumat ţigara din urechea respectivă pui altă ţigară în cealaltă ureche şi pe prima o acoperi cu vată, apoi refaci acelaşi "ritual".

După care refaci "operaţia" la urechea iniţială,..., în total "fumezi" cam 3 ţigări într-o ureche.

Este indicat că să te ajute cineva când faci acest "tratament", în sensul că cineva trebuie să supravegheze scrumul din vârful ţigării şi pe măsură ce este mai mult să-l scuture uşor pe o scrumieră ( ca să nu-ţi cadă pe haine ).

Dacă în următoarea zi mai ai dureri de urechi/dinţi, atunci mai REIEI "tratamentul" încă o dată.

Refaci "tratamentul" cam la 2 luni!

În timp, este indicat să-ţi REPARI dantura.

Toate cele bune.

| Hakuouki a răspuns:

Cel mai bun raspuns pe care ti-l pot da acum este sa consulti un stomatolog.

| Kirito21 a răspuns:

Dupa detaliile date de tine pare sa fie vorba de o infectie asa ca cel mai bine este sa mergi la stomatolog.

| dorelmarc a răspuns:

Stomatologul

| Lupas_Sergiu_1993 a răspuns:

Ia antibiotice, si incearca sa folosesti ceai de musetel ca sa-ti clatesti gura cu el

| r1NoVaCu a răspuns:

Hey, pai daca s-a umflat ai acolo pe langa masea pungi cu puroi care trebuie sparte sau se sparg ele doar ca in timp, eu as zice sa mergi la doctor.Si da de la curent poate fi problema!