| suiramikkk a întrebat:

Salut, am si eu nevoie de un raspuns rapid, mi s-a umflat falca si cred ca e de la curent, desi eu am probleme cu dantura, nu am puroi langa maseaua respectiva si nici nu ma doare, doar am falca umflata pana sub pleoapa... ce imi recomandati sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Poate fi de la curent, ori te-a piscat ceva...
Nu ezita sa ceri parerea medicului.
O zi buna happy

| Violleta2022 a răspuns:

Curentul nu umfla falca sau alte organe, doar infectiile!
Mergi la dentist de urgenta sa-ti dreneze infectia din masea si sa-ti dea antibiotic, pana nu urca infectia la ochi, cap, creier.
Am avut un asemenea caz acum 30 de ani, o studenta care nu s-a dus la dentist si a ajuns sa fie operata la urgenta ca nu mai putea deschide ochiul si o durea capul teribil, infectia uracand spre ochi si creier... a facut atunci 2 flacoane de penicilina injectabila, la 6 ore, i le faceam eu... cu xilina, ca erau extrem de dureroase, dar numai asa a scapat cu viata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chestia cu "de la curent" nu e o explicatie medicala

| CuriousStuff a răspuns (pentru suntserios):

In sfarsit... Multumesc.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu lua nimic. Mergi urgent la stomatolog. Cind esti umflat, nu ai dureri. Vrei sa-ti afecteze si ochiul?