| alexandra7199271 a întrebat:

Buna, de câteva zile mă înțeapă ficatul, de ce oare? Nu mă înțeapă mereu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este bolnav, are ceva, posibil oboseala excesiva, posibil mancare nesanatoasa, posibil hepatita samd.

In principiu ficatul nu doare decat in stadiu final, cand este cancer terminal, dar el se inflameaza si apasa pe colecist si colecistul este cel care doare, din cauza obolselii masive sau a consumului de medicamente, ori mancaruri grele sau nesanatoase.

cand tis eintampla asta, tine o luna de regim aleimntar, fara grasimi, pafar prajeli, fara ticaturi, fara carnati si salamuri, fara afumaturi, fara sucuri si fara alcool.

Mananca dietetic numai ce gatesti in casa: supe, ciorbe, mancare gatita in casa fara prajeli si fara grasimi.
Sanatate multa!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce ai mâncat în ultimă perioada. Oricum ar fi cazul de niste analize

| sierra1 a răspuns:

Uuuuu, pot fi semne ale unei boli grave. De mers la MEDIC URGENT, nu intrebat aiurea, cizmarii, despre sănătatea ta

| lpavel a răspuns:

Ficatul filtreaza tot ce bei si mananci! Deci incearca sa-i faci treaba mai usoara consumand alimente si bauturi mai sanatoase!
de fapt nu bea altceva decat apa plata, daca vrei sucuri sa le storci tu din fructe/legume!
Alimente cat mai sarace in grasimi si in ulei de floarea soarelui!
Dulciuri la fel cat mai putine, daca se poate deloc! Daca ti-e pofta de dulce consuma fructe sau miere de albine!
Fa asta cel putin 1 luna sa vezi daca se schimba ceva daca nu atunci mergi la un medic!