| alexandra14_5517 a întrebat:

De cateva zile, mi s-a infundat urechea stanga si nu prea aud bine cu ea. Ma deranjeaza enorm, dar am crezut ca isi va reveni. Ce sa fac? Aveti ceva sfaturi folositoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti avea otita...consulta un medic daca poti,,,,,, daca nu poti pe moment incearca cu acele betisoare, care au in varf un fel de vatabig grin

| bOse a răspuns:

Ai luat aspirina?

Daca da, de la aspirina e.

| DarkWariior a răspuns:

Du-te la ORL pentru a consultatie sigur iti vei reveni

| 80Cris a răspuns:

Du-te la ORL. E posibil curatandu-ti urechea sa-ti fi impins cerumenul prea departe. Nu iti mai baga vreau betisor in ureche caci iti faci mai mult rau decat bine! Nu te ingrijora, medicul isi va da seama imediat despre ce e vorba! Multa sanatate!

| anonima_4990 a răspuns:

Date cu humex

| AdiSR a răspuns:

Da! Du-te la orelist cât mai repede că nu-i de glumă. Pot apărea complicaţii şi mai bine previi decât să tratezi.

| vladtherebel a răspuns:

Salut! Eu zic sa te duci la spital.Intrebi pe cineva de acolo unde este sectia O.R.L. si o sa iti zica. Acolo i spui ce problema ai cu urechea cum se manifesta si se rezolva 100%. Eu cred ca urechea trebuie curatata(desfundata de dopuri si cruste).

| Stefaniaaa a răspuns:

Poti cumpara Audi-spray pentru juniori. E ft bunwinking

| madelf a răspuns:

Uhm.cred ca ar trebui sa consulti un medic specialist, pentru ca nu toate sfaturile sunt utile... unele pot avea si efecte secundare.adica sa-ti treaca durerea de ureche si sa inceapa sa te doara degetulhee heema rog.
Succes!

| Evaa a răspuns:

Cred ca ai un dop. foloseste audispray e super bun pentru ca asa mi s a intamplat si mie happy bafta:*

| Otto_9401 a răspuns:

Si eu am patit odata asta, aveam un dop in ureche. Am fost la medicul de familie si mi-a dat un bilet de trimitere cu care m-am dus la un medic specializat care mi-a desfundat urechea.
Iti sugerez sa faci si tu la fel.

| denisa20 a răspuns:

Nu e de glumit cu ureche ca eu am avut probleme cu ea si mai iti zic ca mai bine te duci sa te vada un specialist.

| me0ank a răspuns:

Ceau. Daca ai fost la strand ar fi posibilitatea de a fi facut "o ciuperca" in ureche din cauza apei cu clor. Si eu am patit anul trecutsad Ar trebui sa te duci la medic ORL. Cel mai bine. Succes!:*

| lly a răspuns:

Buna...inmoaie o bucatica de vata in carmol si introdu-o in ureche iar peste pune o bucata de vata uscata si las-o acolo cca o ora apoi mai repeta, sper sa aiba leac, bafta!

| Pinguadi a răspuns:

LOL fratilor cred ca are otita cand vorbesti ti se pare ca iti auzi vocea in cap... daca da ai otita daca nu tot otita s-ar putea e mai bine sa ai otita decat sa ai dop asa daca ai dop e urat ca te cam chinuie...

| Reinkaos a răspuns:

Probabil ai un dop de ceara, nu este de ras, chestiile astea pot fi foarte periculoase. Consulta cat mai repede un medic de specialitate ca sa te curete in ureche.

| alexandra14_5517 explică:

Mersii tuturor pentru raspunsuri >:dddd< Am fost la medic si mi-a prescris picaturi in ureche + fac aerosol [pe parcurs a inceput sa imi curga si nasul.], mi s-a spus ca totul e ok si imi voie reveni peste cateva zile. Multumesc tuturor pentru sfaturi :*
Sunteti grozavi ^^

| 80Cris a răspuns:

Ma bucur Alexandra. Doar cateva zile si durerea va trece! Pa.

| foxi a răspuns:

Picaturi de solutie otica!