| anonim_4396 a întrebat:

De vreo 2 zile am urechea stanga infundata. Sunt sigura ca e de la raceala ca am si nasul infundat in ultimul hal. Am incercat cu toate picaturile de nas de la farmacie si nimic rolling on the floor Dar nu ma prea deranjeaza asta (pff scap eu de asta cu pastilele de raceala la un moment dat). Ma deranjeaza foarte tare urechea infundata. Nu-mi dati raspunsuri gen : O Doamne daca ai otita? Du-te la ORL urgent! Otita nu am. Am mai avut eu de cateva ori si nu astea erau simptomele (la otita ma durea urechea ingrozitor si imi zvacnea semn ca am puroi; acum doar e infundata nu simt nimic si nu aud nimic ca ar zvacni ). Mentionez ca am incercat sa casc sau sa-mi scutur putin urechea cu degetul si s-a desfundat pentru cateva secunde doar. Trebuie sa ma duc la farmacie sa intreb de picaturi? Sau va trece de la sine? Si in cat timp? laughing Nu vreau sa merg la scoala o saptamana cu urechea infundata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bogdanovici24 a răspuns:

Buna! Iti dau un sfat foarte important si iti atrag atentia la un singur lucru! NU E VOIE SA INTRODUCI nimic in ureche (nr: picaturi, solutii etc)! Asta o stiu de la medici specializati.Deci ori te intorci la un medic ori astepti pana iti trece raceala insa in niciun caz sa NU introduci in ureche NIMIC! happy

| anonim_4396 explică (pentru Bogdanovici24):

Mama m-a tot batut la cap sa folosesc Audispray ca poate o fi de la ceara. Si am incercat dar nu s-a intamplat nimic. Nu am patit nimic rau, dar nici nu s-a desfundat. De ce nu e bine sa fololsesc solutii? Am vazut raspunsul tau abia seara dupa ce mi-am pus sprayul acela.

| Bogdanovici24 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti spun din proprie experienta.Medicii specialisti la care am fost mi-au zis ca NU E VOIE sub nicio forma sa introduci picaturi sau alte solutii in ureche pentru ca risti sa nu mai auzi bine sau sa ti se formeze un fel de " nod" pe timpan care necesita operatie.Acuma nu intru in amanunte ca nu ma pricep si nu sunt medic specialist insa doar iti dau un sfat.Acuma nu se intampla nimic daca ti-ai pus spray, sa nu-ti fie teama.