| Deea a întrebat:

De ce sunt bune ceaiurile? Cu ce ne ajuta ele daca le bem?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Ceaiurile sunt folosite in tratarea anumitor boli, preventiv, sau pur si simplu ca inlocuitor al cafelei.

4 răspunsuri:
| maya_7683 a răspuns:

In primul raind ca este un lichid si, este bine sa consumam zilnic cit mai multe lichide. apoi, in functie de planta din care este facut ceiul, acesta are diverse proprietati fiind eficient in combaterea, prevenirea sau tratarea diverselor boli.Sunt ceaiuri pentru digestie, pentru circulatia periferica, pentri insomnii, anti-stres, etc.

| hugo a răspuns:

Depinde la ce ceaiuri te referi, cele de slabit te ajuta sa faci ceea ce este logic(sa slabesti)pentru ca de asta le spune pentru slabit! Ceaiurile normale aromate te ajuta sa nu ai senzatia ca bei apa fiarta, ele dau aceea aroma si culoare acelei ape fierbinti si te face sa iti placa sa il savurezi, daca ti-ar pune cineva o cana de apa fierbinte in fata, si o alta cana cu ceaihappyce-ai alege?

| tim a răspuns:

Da deci e bine sa incerci la un, chiar daca unii sunt cam pe din afara. asa ca vrei tu ceaiuri, e bine sa bei in cantitati mici.Sant unele din astea care curata sangele de exemplu sunatoarea, il poti bea asa dupa o raceala, o boala, mai curata sangele de microbi, virusi, etc.de obicei ceaiurile au si prospect in care iti explica cat se poate de bine cam tot ce vrei sa stii. Apropo, ceaiurile naturale, de plante, rau nu-ti pot face, eventual putin bine, ca prin fierbere sau oparire isi cam pierd peste 80% din putere.Deci don't worry, rau nu fac.Doar sa nu te faci dependent\a, de ele.Se folosesc asa, ocazional si variate.

| danbnz a răspuns:

Baga in tine minerale, vitamine, ceva cofeina..., plus ca unele ceaiuri contin anumite substante care ajuta la digestie, insomnii... samd.