| anonim_4396 a întrebat:

Buna! De ceva timp am aflat de operatia asta de care sunt 99% sigura ca voi avea nevoie, anume chirurgia ortognata. Din cate am inteles, trebuie sa merg la un ortodont care ma va indruma catre un chirurg, eu l-am gasit pe domnul Dr. Bran Simion de la Cluj, am auzit multe lucruri bune si la el as dori sa ma operez. Acum intrebarea mea este, cum se procedeaza? Eu sunt din lasi, am mai avut acum cativa ani aparat, insa doctorul respectiv nici nu a mentionat de aceasta operatie, unii nu sunt pregatiti pe partea asta din pacate. La ce ortodont imi recomandati sa merg? As dori pe cineva care ia in calcul si chirurgia ortognata. Daca este cineva din lasi si s-a operat la Cluj, va rog frumos sa imi spuneti care au fost pasii si la cine ati fost si voi. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti raspund tot cu o intrebare. Stiu ce inseamna aceasta operatie.
Chiar ai nevoie de asa ceva 99%?
Eu nu prea cred.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi sa nu te opereze Stan si Bran, ăstia sunt medici bunilaughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Iti recomand sa nu mai pui intrebari din astea aici pentru ca este un site cu 90% copii si nu o sa gasesti raspuns. Vezi ca e pe Facebook un grup "recomanda un medic". Posteaza acolo si vei primi recomandari

| nukeyly a răspuns:

Deci sa presupunem ca esti in stadiul asta:
https://www.youtube.com/shorts/lfGEuCi_QdU
Ca sa nu ajungi pe mana lui Stan si Bran sau doctor triplu docent DOREL a-tot-stiutorul.
Vorbeste cu 10 medici ia 10 oferte in calcul, daca ei sunt din alt oras fata de tine e cam 90% cazul sa mergi tu la el, asta presupune cazare provizorie etc, 1% vine el la tine cu spitalul mobil si doar GOD te repara instant wireless si free 0. 00001%.

Nu te du pe prima parere primul pret primul medic oricare ar fi ala, in ziua de azi "hai da banu ca dupa vedem noi" e plin peste tot si oameniii sunt cum sunt. Deci pazea si spor.

Recent cineva tocmai repara dupa DOREL; ceva, mutarea costa lejer spre 10.000 euro, timp, nervi si na experientAAA nepretuita; se stie, cand nu-i cap vai de picioare.

| Standt a răspuns:

De ce ai vrea tu o astfel de operatie?
Nu te mai lua dupa reclame ci dupa recomandarile medicale. De-a lungul vietii m-am convins ca la Iasi sunt medici excelenti.

| mihaicluj1975 a răspuns:

Iti recomand un consult ortodontic la doamna doctor Monea Larisa de la clinica MSmile Orto https://msmileorto.ro/despre-noi este specialista ortodont si se ocupa mult de cazurile care necesita ortognata.