| anonim_4396 a întrebat:

de ceva timp mi-au aparut niste bubitze ca niste mici umflaturi in zona genitala aproape de intrarea in vagin si ma cam ustura daca le ating. dumneavoastra despre ce credeti ca ar fi vorba? mentionez ca mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu dar mi-e frica sa nu fi luat ceva boala sau infectie de la el

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o boala cu transmitere sexuala luata de la un partener. Probabil herpes. Trebuie sa ajungi urgent la ginecolog (de preferabil azi, ca dupa aia vine week-endul si pana luni e destul de mult). Bolile cu transmitere sexuala sunt foarte periculoase si pot sa te lase cu sechele definitive.

| cristina a răspuns:

Infectiewinking
sigur

| NewSummer2013 a răspuns:

Du-te urgent al ginecolog!

| Irina1705 a răspuns:

HERPES GENITAL - DESCRIERE

Herpes genital, boala transmisa pe cale sexuala, este o infectie cauzata de virusul simplex. Exista doua tipuri de virusi simplex care pot cauza herpesul. Primul tip de virus simplex (HSV-1) cauzeaza herpesul oral. Al doilea tip, HSV-2, cauzeaza herpesul genital. Insa ambele tipuri de virusi pot determina aparitia herpesului oral si genital.

CE SE INTAMPLA CAND O PERSOANA ESTE INFECTATA CU HERPES GENITAL?

Dupa ce te-ai infectat cu virusul herpesului genital, este posibil ca simptomele sa nu apara intr-o zi sau intr-o saptamana. Poate dura luni, chiar si ani pana observi ceva. Din cauza aceasta este greu de stiut cand virusul a patruns in corp. Dupa ce au fost infectati, unii oameni pot observa o prima izbucnire. Aceasta insa nu este proeminenta. Dar la altele persoane, virusul instalat poate izbucni printr-o forma severa chiar la cateva zile de la contaminare.

CARE SUNT SIMPTOMELE HERPESULUI GENITAL?

Simptomele herpesului genital variaza si pot include:

- o arsura, basici, taieturi sau rani in zona genitala (vagin, vulva, anus, penis sau scrot);

- furnicaturi, arsuri sau senzatia de scarpinare in zona genitala;

- dureri in zona genitala;

- scurgeri din penis sau vagin;
UNDE APAR SIMPTOMELE?

Simptomele herpesului genital pot aparea in diferite locuri ale corpului. Odata ce o persoana este infectata, virusul inactiv se afla intre nervii sacrali de la baza coloanei vertebrale. Odata activ, virusul trece prin caile nervoase spre suprafata pielii, unde poate izbucni. Nervii din fese, zona genitala si coapse sunt conectati. Deci o izbucnire poate aparea in zona anusului, pe fese, coapse, penis, scrot, vagin si/sau vulva.

CARE ESTE FRECVENTA APARITIEI HERPESULUI GENITAL?

Herpesul genital este una dintre cele mai frecvente boli cu transmitere sexuala (BTS) in Statele Unite. Aproximativ 50 de milioane de americani au herpes genital; 1 milion sunt infectati anual. Asociatia Americana de Sanatate (ASHA) afirma ca unul din 5 adulti au herpes genital.

CINE ESTE MAI EXPUS INFECTIEI?

Oricine a avut sau are contact sexual. Herpesul genital este mai intalnit la femei (aproximativ o femeie din patru) decat la barbati (aproape unul din cinci).

POATE CINEVA SA AIBA HERPES GENITAL SI SA STIE ACEST LUCRU?

Da, atata vreme cat simptomele sunt vizibile si dureroase, desi ele pot fi subtile si uneori nerecunoscute. De fapt, aproximativ 75% dintre persoanele care sunt infectate nu stiu de existenta virusului in organismul lor.

CE DUCE LA IZBUCNIREA VIRUSULUI?

Factorii care transforma virusul pasiv in activ variaza de la persoana la persoana si de obicei ei nu pot fi evitati. Unii factori sunt presupusi a fi ranirile, lumina soarelui, stresul emotional si fizic, ciclul menstrual, alte boli (in special cele care se manifesta si prin febra), traume medicale, medicamentele steroide (de exemplu cele administrate in cazul astmului), relatiile sexuale si dieta alimentara neadecvata.

| extream a răspuns:

Ai loat Sida!

| deeya_8335 a răspuns:

Bartolonita, herpes genital, hemoroizi?:-s... fa-ti repede o programare la doctor.Mult noroc!:*