| Isabel23crina a întrebat:

De curând am avut un accident şi m-am ales cu o plagă, mi-au fost extrase firele, iar acum am o curiozitate. Se poate infecta zona plăgii după scoaterea firelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, daca nu protejezi zona respctiva si nu pastrezi igiena locala.

| Andreeush a răspuns:

Dacă s-au scos firele în mod corespunzător nu are de ce să se infecteze.

| Teo29 a răspuns:

DA, daca nu ai grija de rana. Foloseste betadina cu comprese sterile sa tamponezi zilnic zona de 2 ori pe zi. Sa fii spalat pe maini inainte cu apa + sapun.

Nu uda zona respectiva cu apa decat dupa ce nu mai sangereaza deloc.

Pune pansament steril de 2 ori pe zi dupa ce s-a uscat betadina pe rana cateva zile, iar dupa lasi piciorul/mana liber(a) dar seara tot il dezinfectezi.