| Trufa_7676 a întrebat:

De la un timp am un fel de problema...imi tremura mainile.
Stiu ca pare ceva nesimnificativ, dar este deranjant.
Ar trebui sa merg la doctor? Care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| prisoncomro a răspuns:

Cel mai bine du-te la doctor! Cauzele sunt mai multe: oboseala, efort, neliniste psihomotorie etc. Doctorul insa stie cel mai bine. Nu te ingrijora ca nu pare ceva grav. Daca tremuratul e recent atunci mai asteapta si poate trece dupa o scurta perioada de calm si odihna si fara cola sau cafea.

11 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Lipsa de calciu si magneziu

| AFR81 a răspuns:

Mirela si Nobody, sunteti 2 prosti.Nici vorba de parkinson, stai linistit(a).

| Mayar a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. E de la stres, cand esti speriata sau asa. Mergi la doctor, dar nu poate face prea multe. Adica iti da sa iei medicamente cu pumnu', dar fararost. mai bine ai incerca sa nu fi stresata si din astea. asta e singura solutie si la mine. sa fiu calma

| dreamgirl16 a răspuns:

Iti pusti degetele sau ceva de genu? Si daca da si daca nu devina este lipsa de calciuu! Bea mult lapte seara inainte de culcare si dimineata cu un corn si orice iti place:*bafta

Si mie imi cam tremura mainile insa numai uneori deoarece aveam ticu de a`mi pushca degetele!:* incearca sa bei lapte.e bogat in calciu si fibre,

| Șâret a răspuns:

Și mie îmi tremurau mâinile, dar acum iau suplimente (calciu, magneziu, zinc, fier) și parcă s-a mai îmbunătățit un pic.
Cauza era, cel mai probabil, anemia.

| Nobody_8784 a răspuns:

Suferi de parkinson du-te la doctor happy

| Mirela_7378 a răspuns:

Ai putea avea parkinson. consulta un doctor;

| laurik13 a răspuns:

Cauza s-ar putea sa fie lipsa de calciu.asa am si eu.du.te la un doctor sa-ti dea medicamentele potrivitewinkingsucces!

| LuLu a răspuns:

Se spune ca daca iti scrantesti degetele mai tarziu o sa-ti tremure mana. Poate ar trebui sa te duci la doctor... Sper ca ti-a fost de ajutor! happy

| Trufa_7676 explică:

Va multumesc pentru ajutor.
Si da, si eu cred ca am parkinson laughing.

| Mufiiinel a răspuns:

Buna si tie :*. si eu am aceeasi problema. imi tremura mainile si muschii corpului foarte puternic. am mai intrebat lume si cauza principala este stresul/ oboseala. in schimb, daca iti pocnesti degetele (adica tragi de ele pana cand auzi Poc!) nu are rost sa te temi. ar fi bine sa incetezi cu acest obicei. cred ca ti-am fost de folos :*. fundita? big grin