| marichuyy a întrebat:

De la un timp mi'au aparut mai multe cosurii pe fata straight face si nu stiu de la ce.pentru ca mie imi apar cand imi vine cicluu. si de abia mi-a trecut! nu le mai suport! mi'au iesit prea multe! mie de obiceii nu imi ies asa multe straight facestraight face ce sa fac sa scap de ele? nu vreau creme sau ceva de genu. ceva natural! Si imi apar si pe spate straight facestraight face dati-mi un sfat ceva ca nu mai stiu ce sa fac! straight facestraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

In interiorului fiecarui por al nostru se afla glande sebacee care produc sebum. Sebumul este o substanta lipicioasa care este menita sa protejeze pielea si sa o faca impermeabila. si unsuroasa. Cand stratul superior de piele se cojeste, cateva din celulele moarte datorate acestui proces sunt lasate in urma. Sebumul se amesteca cu aceste celule moarte si creaza un blocaj in pori. Celulele albe din sange se grabesc catre acest blocaj de sebum si incearca sa omoare bacteriile din acesta, creeand astfel un varf alb. Cand este aplicata o presiune mica acestor varfuri albe, pielea incepe sa se intinda si in cele din urma sa crape lasand sa iasa afara sebumul si celulele albe. De cele mai multe ori dupa acestea iese sange.

| TheEnergyNeverDies a răspuns:

Ceva natural ar putea fi masca cu argila.Foarte multe persoane printre care si eu sunt multumite de efectele ei.Argila se gaseste in comert in pliculete special pentru masca de fata. Sper ca te.am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai eficiente tratamente naturiste sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse, intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore; minimum 4). Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp, exact ca in cazul usturoilui.Pentru spate, foloseste (doar) spirt(celelate tratamente sunt putin prea migaloase pentru aceasta zona a corpului).Il poti folosi si pentru fata.Numai bine.

| Lollittta a răspuns:

Hei, eu, in viata mea n-am avut dureri de burta, da luna trecuta m-a durut o gamada, si drept urmare mi-au aparut cosui pe funte. Si eu de obicei am 1-2 mici...de obicei pot aparea si inainte si dupa ciclu, nu e meeu la fel.
Eu am folosit o masca de alge. este pudra si terbuie sa o amesteci cu putina apa, dupa cae o aplici. Poti sta cat vei cu ea. Dupa 1 zi nici nu se mai cunostea ce aveam. Face minuni.
Cat despre spate nu stiu ce sa zic. n-am avut in viata mea acolo...
Succes :*

| diana_6081 a răspuns:

Acest lucru se datoreaza unor dereglari hormonale; incearca sa mergi din timp la medic, inainte sa fie prea tarziu (adica sa te invadeze; sa nu le mai poti opri!); du-te la un dermatolog cu parintii pentru. a ti le trata si apoi la un endocrinolog, pentru a inlatura cauza, ca sa nu-ti mai iasa. Mult succes! Ai nevoie de mult curaj si ambitie in lupra cu acesti monstruleti nesuferiti!