| Cinevaanume009 a întrebat:

Bună,deci eu am vapat și am fumat a trecut o lună de când nu mai fac asta nu o făceam nici înainte doar când mai aveam o mica ocazie, ei am făcut o răceală în timpul acelei răceli am pufăit dintr-o țigară cam 10 fumuri maxim să zic așa, după asta a urmat o formă de amigdalită de care am scăpat din fericire acum după aceste 3 săptămâni tușesc nu foarte des dar o fac și e tuse seacă, întrebarea este credeți ca aș putea avea vreo boală asociată cu cancerul sau doar sunt paranoic? De altfel am reținut ca nu sunt bune și acum nu mai am de a face cu nimic în legătură cu asta. Spor și mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Esti paranoic.

| Simpatic a răspuns:

Nu ai niciun cancer!
bine ca ai inteles ca nu sunt bune, dar asta nu inseamna ca te-ai imbolnavit grav in timp atat de scurt!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil, daca plamanii ti-au fost afectati de toxicitatea subtantelor chimice pe care le-ai vapat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cancerul de la fumat se face in ani buni, nu dupa 10 fumuri. Daca era asa de simplu, gandeste-te ca jumate din populatia planetei ar fi disparut. laughing

| ioana748 a răspuns:

Ok, ai o tuse seacă.
Fa un sirop care sa fie cam asa: cateva nuci crapate (adica miezul sa ramana inauntru dar sa l vezi prin crapaturi), o ceapa cu tot cu frunze, le pui la fiert intr-un litru jumate apa si lasi sa fiarbă pana scade la jumătate, cand este caldut siropul, pui 10 linguri miere.
Lasi inca vreun sfert de ora si bei cate putin (echivalent la doua, trei linguri) la cateva ore.
Poti combina cu acc600, comprimate.
Fiu miu doar asa reuseste sa scape de cate o tuse uscata si magareasca uneori.
Cred ca o sa te ajute si pe tine.
Sanatate❤️

| SuNaM a răspuns:

Ipohondrie. Asta ai.

| mitenka a răspuns:

E o răceală. tusea seacă poate să dureze și 3 săptămâni, poate chiar mai mult, chiar dacă simptomele răcelii cum ar fi nasul înfundat etc nu apar. Nu face din țânțar armăsar laughing
Mergi la medicul de familie, explică-i ce și cum, te consultă la plămâni și dacă medicul crede ca e ceva semn de îngrijorare de trimite sa faci radiografie.