| Mimi26567 a întrebat:

Buna! Ce se intampla daca m-a muscat un caine de mana? Muscatura nu este adanca deloc doar mi-a zgariat pielea.A curs foarte putin sange, ca atunci cand te julesti.Cainele nu cred ca e vaccinat.Trebuie sa merg sa fac vaccinul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, in acest caz este recomandat sa mergi sa faci vaccinul!

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la spital si fa-ti vaccinul anti-rabic!

| dullcat a răspuns:

Buna.Care caine? E unul de pe strada, al nimanui? Decat sa risti, mai safe este sa mergi la spital.

| sammie a răspuns:

Da.

| KovacsB a răspuns:

Cainele a patit ceva?

| Mimi26567 explică (pentru KovacsB):

Nu a patit nimic.Nu are nimic.

| Justasimplequestion a răspuns:

Daca era cainele cuiva vreo ruda prieteni de ai tai nu ai zis nu stiu ce sa zic dar rabia se ia si prin saliva deci daca avea rabie cred ca si cainele ar fi trebuit sa aiba simptome in primul rand pentru ca si ei la fel ca si oamenii sunt vulnerabili la boala asta da nu stiu ce sa zic

| Mimi26567 explică:

Am vrut sa ii dau de mancare si a sarit si m-a zgariat cu dintele.Nu e muscatura in adevaratul sens al cuvantului.Este ceva mic mi-a luat putin pielea. Nu a trecut de derm, ca sa fiu mai explicita.

| Mimi26567 explică (pentru Mimi26567):

Era cainele cuiva, ca avea zgarda.

| Abyxd a răspuns:

Bună, cel mai bine ar fi să mergi să faci antirabicul, mai ales că, câinele nu este vaccinat.
Așa a pățit o cunoștiință de a mea, nu a făcut vaccinul în 48 de ore de la mușcătură, și a ajuns la chirurgie plastică și antibiotic. Cel mai bine e să nu riști și să faci vaccinul. Multă sănătate!