| marciana a întrebat:

Deci vreau sa stiu diferentele dintre gripa si raceala, simptome si remedii.Am auzit ca gripa se ia in sezonul rece, dar nu se poate lua si primavara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.sfatulmedicului.ro/......iate_10005
O seara buna:)

| Veme a răspuns:

Gripa este data de virusul gripal. Raceala este data de unul din cele 200 de adenovirusuri si coronavirusuri existente.
Raceala este mai usoara si nu poate ucide. Gripa poate.
Nici gripa si nici raceala nu se trateaza cu antibiotice.
Nu cred ca te-ai lamurit, dar asa este, este "pour le connaisseurs"!
Fiind infectii virale pot fi luate oricand, si primavara. Mai putin probabil vara.