| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si recent am fost diagnosticat cu pneumonie si mi-sa prescris o saptamana de injecții cu antibiotice, dar nu stiu cum de am luat pneumonie pentru ca nu am racit deloc in sezonul rece si nu am tusit deloc... dar ma mai dureau plamanii
Eu vreau doar sa stiu ce fel de pneumonie am (fara tusit sau raceala), daca se poate vindeca usor, dacă o să pot trai normal dupa tratament si daca tratamentul acesta suna suficient.
Multumesc,

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Despre boala ta,doctorul care te-a consultat si ti-a prescris tratamentul poate sa iti spuna mai multe. Vorbeste cu el.
Eu iti recomand sa stai mai mult la pat,sa mananci sucuri de fructe dimineata si spre seara,ceva usor,cum este o supa calda.
Cauta sa stai mai departe de cei bolnavi o perioada. ii poti imbolnavi si pe ei. intre timp,joaca jocuri pe net cum sunt puzzle online,rebus, socializeaza pe Facebook, etc
Sanatate! ai grija de tine, de acum, cauta sa stergi mai des praful din camera si sa o aerisesti. bacteriile rezista la mizerie, ori praful se pune foarte repede. Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Cam cat ar trebui să stau la pat? Si sigur e bine să mă joc pe net sau sa stau pe Facebook, pentru ca cineva care a avut pneumonie mi-a spus că trebuie să stau la pat toata ziua si sa ma uit la televizor, telefon sau pe calculator sau orice care solicită organismul (inclusiv miscare) doar cate jumatate de ora cu pauze de cate 2-3 ore in rest doar să stau in pat si eventual radio... a spus ca asta a fost recomandarea doctorului si ca asa a facut dar mi se pare imposibil sa iti trăiesti viața doar cate jumatate de ora pe zi cu pauze de 2-3 ore timp de o saptamana laughing

4 răspunsuri:
| asperger3 a răspuns:

Sfat:Incerca sa vezi inca vreo doi medici. Poate fi o greseala.Eu am patit asta(mi s-a spus ca am convulsii, dar de fapt nu am avut deloc).
Ideea e ca trebuie sa mai vezi minim un medic ca sa nu iti dea tratament degeaba.Eu am luat niste pastilute timp de aproape 4 ani, si eram foarte aproape de un diabet de toata frumusetea

| anonim_4396 explică (pentru asperger3):

Sunt destul de sigur ca e pneumonie pentru ca mi-a facut radiografie si a citit-o doctorul, si nu stiu ce doctor radiolog e ala care nu stie sa citească o radiografie calumea...

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. Ai dreptate! in legatura cu pauza...va fi una mai lunga! efortul ar putea sa iti slabeasca organismul,ori el are nevoie de toata energia pentru a se vindeca. iti recomand sa mananci mai multe mere, seminte de floarea-Soarelui, sa bei o sitronada de miere cu lamaie, nu strica toate astea. ramai hidratat. o gimnastica poti sa faci da' una usoara, cat sa lasi organismul in stare de repaus si. dormi mai mult. Numai bine iti doresc!