| Emma_6271 a întrebat:

Buna
Duminik seara am facut febra, sh luni la fel. De duminica seara mi'au aparut niste bubite in cap. Marti pe la ora 5 mi-au aparut 2 3 bubite pe burta nu le-am luat in considerarea. Credeam ca sunt cosuri straight face :d. Dar miercuri dimineata m-am trezit cu cateva bubite pe fata pe spate sh pe burta m-am dus la medicul de familie sh mi-a spus ca am varsat de vant. Mia dat sa iau paracetamol sh avocalmin sh alcool mentolat. Azi dimineata (joi) mi-au aparut mai multe. Pe burta sh pe spate sunt galbene sh pe picioare sunt la fel. Iar pe fata sunt foarte mari iar unele au capu de culoare portociu maro sh daca doar le atingi cad considerand ca azi suntem in 7. Iar eu pe 16 am o nunta Intrebarrea mea este urmatoarea : oare imi trce pana pe 16? Sau ce ar trebui sa fac sa-mi treaca mai reoede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fillaide a răspuns:

Varicela se trateaza in 2-3 saptamani.Nu cred ca va trece definitiv pana pe 16.Important este sa nu rupi bubele pentru ca iti raman semne. Poti aplica pe ele o lotiune calmanta.In aceasta perioada trebuie sa stai in casa si sa consumi multe lichide. Uite ce am mai gasit cu privire la acest subiect:

Cum tratăm naturist vărsatul de vânt:

1) Copilul bolnav de varicelă trebuie îmbrăcat lejer, nu înfofolit, pentru că acest lucru poate duce la creşterea temperaturii corporale şi accentuarea mâncărimii date de bubiţele apărute pe piele.

2) Daţi-i cât mai multe lichide, pentru a-l hidrata. Mizaţi pe supe de legume şi de pui, ceaiuri şi sucuri naturale, preparate în casă din fructe proaspete.

3) Apa folosită la baie ori la duş trebuie să fie călduţă sau la temperatura camerei (nu fierbinte!), pentru că astfel scade febra şi se calmează mâncărimea.

4) În apa de baie se poate adauga bicarbonat de sodiu alimentar, tot pentru calmarea mâncărimii. Doza recomandată este de circa o linguriţă rasă la 2-3 litri de apă.

5) Când copilul începe să acuze mâncărimi, aplicaţi pe bubiţe loţiune cu calamină, care conţine oxid de zinc şi e un bun calmant. Nu are efecte secundare, cel mult usucă temporar pielea. Sub nici o formă nu îl lăsaţi să se scarpine, pentru că va rămâne cu cicatrici inestetice!

6) Şi plantele medicinale sunt utile în caz de varicelă. Muşeţelul poate fi adăugat în apa de baie, în combinaţie cu bicarbonatul de sodiu. Fulgii fini de ovăz se dizolvă în apă, iar pasta obţinută se aplică pe corp. Are efect calmant şi usucă repede bubiţele. Ceaiurile de levănţică, de pasiflora şi de tei sunt şi ele calmante.

7) Dacă optaţi pentru remedii homeopate, iată-le pe cele utile: Apis mellifica, Rhus toxicodendron, Hypericum şi Ledum.

3 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Aciclovir 4g/zi (adica 20 de comprimate de 200mg sau 10 de 400mg sau 5 de 800mg, depinde ce doza gasesti. gasesti mai multe informatii in prospect) luate in 3 reprize (dimineata 1, 4g, la pranz 1, 2g, seara 1, 2g). Se ia cel putin 5 zile pana dispar "bubitele". Acum e cam tarziu si nu stiu daca o sa iti scada foarte mult durata dar cel putin o sa iti apara mai putine "bubite".

| Bijou a răspuns:

Trebuie neaparat sa nu te scarpini, altfel iti raman urme. Da-te cu alcoolul mentolat si stai in casa. Nu ai voie sa iesi afara

| Troll a răspuns:

Este una din bolile copilariei care trece in 2 saptamani.
Nu te scarpina
Nu iti rupe bubitele (pentru ca o sa ramai cu smene/cicatrici...)

Nu iti trece pana in 16, va trebui sa stai acasa