| anonim_4396 a întrebat:

De ieri mi-a aparut niste bubite pe picior rosii.Astazi pe spate mi-au aparut la fel.Am varsat de vant vreau raspuns urgent.Mi-au aparut niste bube mici rosii pe picior si pe spate doar atat.Sunt copil am 13 ani. Daca am varsat de vant cu ce ma tratez sau ce imi recomandati sa fac.Dau fundita! Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragă copile, te rog frumos, nu te mai lua după sfaturi de pe Internet. Numai medicul are dreptul să îți recomande ce ai de făcut. Nici nu știi ce boală ai, poate fi orice, sunt foarte multe boli la care apar bubițe roșii, iar tratamentele lor diferă foarte mult. Du-te la medic sau cheamă-l.
Uite ceva să te mai facă să uiți de boală http://lecturirecenzate.ro/ și http://lecturi-scolare.blogspot.com/
Sănătate!

1 răspuns:
| andrutz4 a răspuns:

Eu sunt in a 3 a saptamana si mai am doar o cojita pe spate..varicela este daca ai bubitele cu apa, trebuie sa te dai cu mixtura mentolata ca sa inceapa sa iti apara cojitele cam de 2-3 ori pe zi dar nu cu crema de galbenele(aceea le inmoaie)eu am stat asa mult fiindca am avut multe dar tu daca ai putine iti pot trece mai repede, daca le spargi sau rupi viitoarele coji o sa iti ramana semne toata viata.stiu ca te mananca dar date cu mixtura, mai calmeaza..nu ai voie sa iesi afara din casa cel putin 14 zile sau sa sa stai la vant sau sa faci baie. dupa ce cad cojile va ramane putina rososeata in locul bubei care din cate am auzit trece in 14 zile. Sper ca te-am ajutatbig grin