| anonim_4396 a întrebat:

e adevarat ca daca ai o masea scoasa si in locul ala nu implantezi alta se instramba fata in partea aia? Ca parca am citit undeva ca asa este. Eu am in partea dreapta, in maxilarul de jos, o masea scoasa de cand eram mica si nu ma mai interesat sa pun alta ca imi era frica si nici bani nu aveam..si parca mi se pare obrazul o idee mai scobit in partea aia... Daca mi-as pune un implant s-ar rezolva problema? Si cam cat costa un implant? O singura masea. sper ca s-ar face cu anestezie generala ca mi e frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ashlee a răspuns:

Nu cred ca ti se va deteriora fata de la lipsa unui singur dinte posterior. Avand in vedere ca il ai de mult timp extras,
banuiesc ca ceilalti dinti au mai migrat ca sa acopere golul: dintele din spate s-a apropiat de partea din fata si poate antagonistul (molarul de sus) a mai coborat putin, in lipsa unui dinte pe care sa se sprijine la momentul respectiv (dar poate intre timp s-a stabilizat, sprijinindu-se pe al doilea molar de jos).

Pentru a pune implant, ar fi probabil nevoie mai intai de un tratament ortodontic (ca sa se recreeze spatiul orizontal), in caz ca s-a mai diminuat intre timp. Poate fi un proces de lunga durata si costisitor (dar costul poate fi esalonat).
Unii dentisti, precum si reclama mascata din ziare/situri iti vor spune ca e nevoie sa inlocuiesti absolut fiecare dinte lipsa cu un implant. Trebuie sa stii ca partea de intimidare e uneori si o strategie de afaceri. Unele articole de stomatologie din ziare/de pe internet sunt platite de companii de implanturi, clinici de stomatologie, etc.

Daca molarul de sus (antagonistul) are pe ce sa se sprijine (adica al doilea molar de jos a mai migrat inspre fata si il sustine pe cel de sus), atunci ocluzia (muscatura) ta probabil s-a reglat de la sine si nu vei avea probleme.

Daca esti foarte preocupata, ar trebui sa te duci la cateva consultatii, dar sa analizezi bine atitudinea/onestitatea medicului. Nu te lasa speriata. Medicul ar trebui sa iti prezinte toate optiunile si sa iti explice implicatiile fiecarei decizii.

Ca idee, cunosc persoane cu molari lipsa care arata foarte bine la fata, nu li s-a deteriorat deloc fizionomia. Fizionomia se deterioreaza in special cand iti lipsesc dinti frontali deoarece acestia mentin volumul vertical al fetei.
Este preferabil desigur sa nu pierdem prea multi dinti posteriori deoarece aceia servesc la o buna masticatie. De asemenea, e bine de stiut ca un dinte de sus care nu are absolut deloc contact cu un dinte de jos, intre timp va cobori pana cand va fi pierdut. (Daca exista contact, e ok.)

| anonim_4396 explică (pentru ashlee):

Am inteles, multumesc, eram in generala cand mi-a scos maseaua, acum am terminat si facultatea, dintii s-au apropiat mult. Daca nu va suparati, cam cat dureaza tratamentul ortodontic, si in ce consta? Si molarul de sus a mai coborat, nu are de ce sa se sprijine, pentru ca langa maseaua lipsa am mai avut si o masea plombata care s-a rupt? Molarul de sus va ramane cazut? sad eu sunt in Suceava, dar tata mi-a spus ca nu se face la noi, ci la Iasi, stiti ceva despre asta? dar nu ar fi o problema ca as merge.

| anonim_4396 explică (pentru ashlee):

De fapt, m-am impormat mai bine si pentru moment nu mai am curaj, am citit ca unei femei freza i-a atins nervul facial si are furnicaturi si amorteli, apoi altcineva spunea ca pentru asta este bine sa mergi la chirurg OMF, dar dupa aia am citit pe net ca un chirurg ii sectioneaza nervul unei paciente..Doamne fereste!

| ashlee a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, din pacate, se intampla si greseli/esecuri. De aceea, este important ca intotdeauna sa ne lasam pe mainile unui medic competent, care de asemenea foloseste si tehnologie noua (sau da trimitere unde e nevoie), ce ajuta mult la precizia implantarii. De exemplu, in ziua de azi exista (si in Romania) tomografia numita in engleza "Cone Beam-Computed Tomography" (pe scurt, CBCT). Aceasta tomografie ofera medicului o mare precizie de implantare, dar desigur conteaza si competenta/experienta medicului.

Daca ti-a mai ramas radacina maselei de langa cea lipsa - adica cea de care ai zis ca s-a rupt - atunci ti-ai putea repara acea masea (prin tratament de canal + pivot si coroana). Poate mai ai chiar si o masea de minte in acea zona. Apoi, prin tratament ortodontic, sa o tragi mai in fata, ca sa acopere golul celei lipsa. Astfel, ai putea chiar sa nu mai ai nevoie de implant. Uite cum se pot trage dintii ca sa acopere un gol (aici nu a fost nevoie de implant) (poze mai jos): https://griffinorthoblog.wordpress.com/......e-devices/

Fiecare caz e diferit, de aceea nu ar strica sa te vada un medic, sa aflii daca s-ar putea gasi o solutionare fara implant (de multe ori se poate). Preturile la orice fel de tratamente dentare difera de la zona la zona.

Ar mai fi de spus ca poti merge la orice consultatie medicala fara obligatie de tratament, ci doar sa aflii pareri. Nu ai nicio obligatie ca, o data ce ai calcat pragul unui medic, sa si incepi vreun tratament. Prima intrevedere trebuie sa fie numai o consultatie in care ti se explica tot ce vrei sa stii - fara obligatie de tratament. Daca intalnesti si medici care vor sa iti forteze mana, poti spune ca vrei sa te mai gandesti pana sa iei o decizie. Cere sa ti se prezinte toate solutiile; exista multe tipuri de solutii pentru rezolvarea dintilor lipsa: proteza partiala, punte, tratament ortodontic, implant: http://www.info-medic.ro/......-punte.jpg

Bafta in orice decizie ai lua.

| anonim_4396 explică (pentru ashlee):

Multuesc din suflet..eu credeam ca e floare la ureche..multumesc

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De la un dinte lipsa incepe sa. vezi aici consecintele pana ramai fara dinti https://www.youtube.com/watch?v=e0-qUU3bwOQ Un implant poate sa coste 1000 ron dar tine toata viata si nu doare cand il pune, in 6 luni e gata.