| noname_8226 a întrebat:

e adevarat ca daca mananci marar (gol) iti cresc sani?big grinbig grinbig grin:
si daca da poate sa aiba si dezavantaje (poti avea cancer la sani sau alceva)?
funditalove strucklove strucklove strucklove struck

MULTUMESC

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| GogosikaInfuriata a răspuns:

Am auzit ca tinctura de marar ar fi cancerigena happy Mananca mult patrunjel pentru fermitata sanilor + ca te apara de orice forma de cancer happy
ciusss

| Mimii9832 a răspuns:

Este ieftin, creste chiar si pe marginea drumurilor, insa are calitati terapeutice uimitoare. Are proprietatea magica de a mentine tineretea nealterata de trecerea timpului...

Era o dupa-amiaza fierbinte de vara si ma plimbam absenta, absorbita in abisul propriilor gânduri. Pe masura ce inaintam, o aroma placuta imi invada narile. Mirosea a caise coapte, a pepene galben, a must ascuns in strugurii varateci, mirosea a vii si livezi, a copilarie si a vis alergând prin praf cu picioarele goale spre vârf de colina... Mi-am ridicat privirea si am citit: Piata Resita! Chiar si asa, nu am rezistat tentatiei si am intrat. Pentru o clipa mi s-a parut ca in aer toate acele culori de pe tarabele negustorilor danseaza, se amesteca, formeaza curcubee, aruncate in scena de mâna unui artist priceput si invizibil. M-am oprit sa cumpar rosii. In timp ce vânzatoarea le pregatea, fara sa vreau am auzit o dicutie interesanta intre doua doamne, la taraba alaturata: "Draga, eu n-am nici timp, nici bani sa merg prin saloanele de infrumusetare. In schimb, stiu de la bunica un secret pe care il folosesc de când ma stiu: mararul! Ce te uiti asa mirata? Credeai ca firisoarele acestea firave sunt bune numai pentru tocanita? Ei bine, nu! Ascund comori nepretuite pentru frumusetea femeilor si, chiar daca nu crezi, mararul are capacitatea de a face sânii frumosi, subtiaza talia si nu stiu prin ce minune, dar are influenta si asupra vocii - devine mai subtire, mai suava, mai feminina... Crezi ca glumesc? A, daca vrei sa stii, iarba asta face pielea fina si o intinereste. Bunica mi-a spus ca, daca vrei sa fii aparata de farmece, pui o legatura de marar la streasina casei si niciun rau nu se mai apropie de tine sau casa ta!"

O multime de calitati terapeutice

Pe moment, am zâmbit. Mi-am amintit ca, in copilarie, firele de marar cresteau peste tot in gradina fara sa-l fi cultivat cineva. Uneori, invazia mararului era asa de mare incât il gaseai smuls si aruncat la gunoi. Oamenii din sat il foloseau la mâncaruri, salate si muraturi, dar nu s-au gândit vreodata ca este mult mai valoros. N-am ignorat spusele vânzatoarei din piata si am vrut sa ma conving singura, pe principiul ca intelepciunea populara nu trebuie contestata. Am descoperit cu uimire ca altii mi-o luasera inainte. Ca aceasta planta atrasese atentia cercetatorilor, care au supus-o analizelor si testelor de laborator, descoperindu-i o multime de calitati terapeutice. Am gasit planta aceea, cândva dispretuita si aruncata, la loc de cinste pe rafturile farmaciilor naturiste sub toate formele, inclusiv tinctura si uleiuri. Pe un prospect al unui produs de acest fel scria ca mararul este indicat in: amenoree, anorexie, boli ale cailor urinare, boli de inima, colici de orice natura, dureri menstruale, hemoroizi, insomnii, alaptare, infrumusetare, sterilitate, iar ultimele doua indicatii mi-au amintit de discutia celor doua vânzatoare de la taraba: infrumusetare si stimulare a cresterii sânilor la femei!

Stimuleaza glandele sexuale

Iata ce mai spun specialistii in domeniul medicinei naturiste despre marar: "Este o planta cu actiune de intensitate mare, mai ales la nivel endocrin. Are un efect puternic si extrem de favorabil asupra femeilor cu o vitalitate mai scazuta sau care se confrunta cu o estompare a caracterelor feminine". Pulberea si tinctura din semintele de marar stimuleaza si regleaza circuitul hormonal. Cercetatorii adauga ca glandele care beneficiza cel mai mult de aceasta stimulare sunt gonadele (glande sexuale). Si daca intelepciunea populara este confirmata de cercetarile stiintifice, rezulta ca mararul ne scapa de complexele sânilor mici sau inestetici, dar si de bisturiul chirurgului; de frecventarea aproape zilnica a saloanelor de cosmetica, din cauza ritmului accelerat de crestere a pilozitatilor; de complexul inhibarii erotice sau al frigiditatii; de simptomele atât de neplacute ale menopauzei - bufeuri de caldura si transpiratii nocturne etc.
In plus, este recomandat in regimurile pentru slabit, deoarece are calitatea de a aplatiza abdomenul. Proprietatile sale diuretice impiedica retentia de lichide din organism si actioneaza asupra depunerilor in zonele celulitice. Prin vitamina C pe care o contine, se constituie intr-un un ajutor valoros pentru intarirea sistemului imunitar. Patru linguri de suc proaspat de marar pe zi, luate timp de doua saptamâni, stimuleaza puternic activitatea rinichilor - previne si combate calculii, combate cistitele si infectiile renale. O lingurita cu seminte de marar contine mai mult calciu decat o cana cu lapte - calciul este necesar in special pentru prevenirea osteoporozei (reducerea masei osoase), care intervine in anumite conditii sau dupa menopauza. Calitatile carminative pe care le are mararul calmeaza durerile abdominale, limiteaza acumularea de gaze si scuteste nou-nascutul de colici.

Mararul accentueaza feminitatea
Uleiul aromat pe care il contine actioneaza asupra sistemului digestiv si al celui nervos. Frunzele de marar sunt un adevarat elixir al frumusetii, iar forta terapeutica este incredibila. Au in compozitie mici cantitati de estrogen - hormonul feminin care ajuta la cresterea naturala a sânilor, catifeleaza pielea si incetineste procesele de imbatrânire. Traditia spune ca femeile isi regaseau puterea de seductie daca adaugau in apa de baie câteva seminte de marar. Energia calda a acestor seminte si aroma picanta au capacitatea de a echilibra circulatia sangvina, efect ce se manifesta in exterior intr-o senzatie placuta de caldura. Un tratament intern, de 18-20 de zile, cu pulbere sau tinctura din seminte de marar si masarea cu ulei din aceeasi planta timp de zece minute zilnic nu numai ca ajuta la cresterea in volum a sânilor, dar ii remodeleaza prin fermitatea pe care le-o da, prin netezimea si catifelarea pielii. Mai mult, daca dupa nastere femeile mesteca zilnic câteva firisoare proaspete de marar, secretia lactica va fi mai abundenta si de o mai buna calitate prin vitaminele si mineralele pe care le contine. Mararul mai este un puternic tonic fizic si psihic, combate depresia si readuce bucuria de a trai. Iata ca avem in gradinile noastre o adevarata comoara, un ajutor nepretuit care ne scuteste de o multime de probleme, costa foarte putin, iar efectele sunt incredibile. Calitatile terapeutice au fost apreciate din cele mai vechi timpuri de egipteni, greci, chinezi, care-l foloseau in special pentru intarirea organismului, reglarea hormonala si inlaturarea efectelor batrânetii. Si daca aceasta planta poarta in compozitia ei taina sânilor frumosi, ce femeie ar prefera implantul cu silicon sau injectiile cu hormoni?

Terapie

*pulberea de marar se obtine prin macinarea semintelor si a inflorescentelor uscate cu ajutorul unei râsnite. Se poate lua de doua ori pe zi câte o lingurita, insa, inainte de a fi inghitita, se tine timp de 10-15 minute sub limba. Tratamentul dureaza 21 de zile.
* pentru tinctura este nevoie de 100 ml de alcool de 50 de grade, in care se adauga 3-4 lingurite de pulbere de marar. Se lasa la macerat timp de 8 zile, dupa care se filtreaza. Tratamentul dureaza 21 de zile, luat de 3 ori pe zi câte o lingurita de tinctura dizolvata in 100 ml de apa - inainte de mese.

* ceaiul - se prepara o infuzie din doua lingurite de seminte de marar la 250 ml de apa. Este un elixir foarte bun pentru slabit.

* pentru astenie se prepara un amestec de 20 de linguri de marar si un litru de vin rosu. Se lasa o saptamâna la macerat, se filtreaza si se consuma câte 50 ml dupa fiecare masa.

| SuperGirl8 a răspuns:

Ar trebui sa fie tinctura de marar.la unele prietene a functionat. dar singurul lucru urat e ca dupa incetarea folosirii ...si efectele dispar.oh go on E ca si anticonceptionalele.( am auzit ca daca le iei.sanii se maresc. dar dupa ce nu le mai folosesti.scad la loc) Nu am folosit! Totusi. tinctura poate merge`thinking

| sebastian1999 a răspuns:

Cresc sanii dar se micsoreaza creierul

| noname_8226 explică:

Eu nu intrebam de tictura de marar eu intrebam de marar gol cred ca am explicat destul de bine ...mai astept raspbig grin