| Floreenofficial a întrebat:

Buna! E bine să mănânci noaptea? Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e nu.Iti afecteaza negativ somnul, iar corpul va face eforturi uriase ca sa poata procesa mancarea, chiar daca pe masura ce se lasa noaptea acesta isi incetineste procesele obisnuite din timpul zilei. Ultima masa ar trebui sa fie macar cu 3-4 ore inainte de somn.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Indiferent că e noapte sau zi caloriile contează dar și nutrienți consumați

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, fiindca nopatea este singurul timp cand stomacul si organele interne trebuie sa se odihneasca si sa se regenereze.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este bine dacă nu mănânci rahat, așa cum faci tu acum, când întrebarea.

| ReddY25 a răspuns:

Nu,după ora 18 nu e recomandat dar cine mai ține cont în zilele noastre

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Dacă ți-e foame. Da

| Smmo a răspuns:

Nu este sanatos. Foamea si setea care te trezesc noaptea sunt posibili indicatori de diabet din cate stiu.
Daca stai treaz toata noaptea pentru ca ai insomnii sau lucrezi de noapte e normal sa iti vina si foame la un moment dat.
Daca iti este foarte foame si se intampla uneori, poate fi si o gastrita, asa ca poti sa mananci un pic, o bucata de paine, cativa covrigei, nu chestii picante sau multe lichide, dar sa nu te culci chiar dupa.

| Florian80 a răspuns:

Nu e sanatos deloc. abtine te!

| cartedecitit a răspuns:

E bine sa nu mananci cu 4 ore inainte de culcare, regula nu e dupa ora 6, ora 6 e pusa pentru ca aproximativ la 10 e programat organismul sa dea somn, apoi daca incercam sa stam trezi, apare stres care ne da si foamesad