| anonim_4396 a întrebat:

e mai bine sa mananc painea prajita sau neprajita? am inteles ca cea prajita nu ingrasa asa de tare (bineinteles nu consumata in exces)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ioana1984 a răspuns:

E bine din amandoua dar parerea mea cea mai buna e painea prajita, nu ca slabesti are mai putine calorii decat celalta.Plus ca painea pajita mai este numita si pansamentul stocamului, protejeaza stomacul mult, si mancata cu un ceai, ai sa vezi ca slabesti.Mult succes.

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Painea prajita are exact aceleasi calorii ca si cea proaspata, singura diferenta dintre ele este ca cea prajita este mai deshidratata.

| Zenithf a răspuns:

Painea prajita nu ingrasa prin simplu fapt ca te saturi mai repede. O smecherie usoara pe care o poti aplica atunci cand manci este sa mesteci mai mult mancarea, simtul gustului ajuta la formarea senzatiei de satietate, cu alte cuvinte te vei satura aproape numai gustand mancarea. Elimina potentatorii de gust din mancare (glutamat de sodiu, potasiu, etc), daca te uiti vezi ca acestia sunt in vegeta si in orice preparate pe care le bagi in mancare (gen knorr cub, supe la plic etc.). Urmeaza o dieta naturala variata, gasesti sfaturi aici: http://www.mypyramid.gov/
Si nu neglija sportul.

| s4a a răspuns:

Painea prajita (insa nu arsa) este mai benefica deoarece contine mai putin gluten, insa daca are un continut mare de amidon ingrasa cam la fel de mult. Iti recomand painea de secara, contine mai multe fibre vegetale si mai putini carbohidrati. Asa-numita "paine neagra/integrala" contine de multe ori cel putin 50% faina alba.

| Dianné a răspuns:

Salut! Intr`adevar, painea prajita nu ingrasa; prea multstraight face. Orice paine, consumata in cantitati excesive, poate aduce riscul a unei grave malformatii a abdomenuluihee hee. Sa stii ca eu mananc numai paine neagra, dar 2-3 felii pe zi! Pastele, consumate si ele cate putin.
Pupici kiss

| ATHOS a răspuns:

Varianta optima : echilibrat.

| iakelclaudiu a răspuns:

Pinea prajita e sanatoasa la stonac si de asemenea nu ingrasa absolut deloc.
Frec putin usturoi pe ambele parti si unt[sau fata] e super buna.
Pofta buna:*

| danubia a răspuns:

Cele 2 sorturi de paine pe care le pui in discutie sunt egale caloric, diferenta consta numai in superioritatea celei prajite d. p. d. v. al digestiei