| AnnaBebitza a întrebat:

e posibil ca o femeie sa fie insarcinata daca ii vine ciclul in fiecare luna? Am citit multe cazuri din astea pe forumuri, in engleza mai ales, sunt femei care au avut ciclu abundent pana la 5-7 luni, unele si toata sarcina, din cauza hormonilor, si au nascut copii sanatosi care sunt mari acum, sunt cazuri rare dar se intampla. Spuneau si ele medicina nu e o stiinta exacta si nu stie nimeni cu precizie cum ne-a creat Dumnezeu pe fiecare din noi. Eu ma gandesc sa nu fiu insarcinata, pentru ca de 5 luni ma simt mereu obosita, slabita, am schimbari de dispozitie, plang din orice, mi-au crescut si sanii si sunt durerosi, si burta e mai umflata, am pus si 5 kg, sensibilitate la mirosuri etc..nu ma mai recunosc...am simptomele astea de 5 luni, atunci am avut ultima oara contact sexual, si a fost neprotejat dar nu a terminat mine. Am toate simptomele sarcinii, doar ca imi vine ciclul in fiecare luna. Poate totusi burta sa fie umflata din cauza unei probleme digestive? ma balonez repede, chiar daca beau un pahar cu apa imediat se umfla. Mi-am facut analizele si au iesit bune, in afara de un TSH (hormonul stimulator al tiroidei) marit si o infectie virala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de 5 luni de zile nu ai mers cel puțin la medicul de familie?
Ești incredibilă!
Pa, pa.

| AnnaBebitza explică (pentru Legiuitoarea):

Am mers la medicul de familie, dar nu ma gandeam la sarcina daca am menstruatie in fiecare luna. Acum din ce am citit pe forumuri ma sperii. Doctorul mi-a dat calciu, magneziu si fier, si mi-am revenit in mare parte, si analizele au iesit bune apoi, nu stiu ce e cu burta, sanii, si kg in plus. O sa-mi fac un test de sarcina sapt asta apoi niste analize hormonale.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Bună.
Fetiță, mergi și până la ginecologie, iei trimitere de la medicul de familie.
Nu sta așa, ai grijă de sănătatea ta.
Pa, pa.

| Felys a răspuns:

Mie la sarcina care am vrut-o mi-a venit o data ciclul peste sarcina,dar atat,totusi decat sa ne intrebi pe noi asa ceva nu ar fi fost mai simplu si mai eficient sa faci test de sarcina si scapai de griji, nu suntem ghicitori sa spune daca esti sau nu, indiferent cata bunavointa am avea, sunt ieftine si eficiente testele din farmacie, da fuga si i-ati 2 diferite ca sa fii sigura ca rezultatul este bun

| simpluone a răspuns:

Cumva iei Euthyrox? Ca sa poti sa te linistesti in ceea ce priveste sarcina fa un test de sarcina sau doua cu cateva zile intre ele si fabricanti diferiti. Este posibila mai degraba o dereglare hormonala in special daca a fost printre primele dati cand ai facut dragoste. Analizele hormonale sunt generale si imprecise... putini sunt doctorii endocrinologi buni!

| AnnaBebitza explică (pentru simpluone):

Da, e a doua oara cand fac dragoste. Nu iau Euthyrox.Am tinut si o dieta stricta timp de o luna, in august, si nu mi au placut rezultatele si dupa aia am inceput sa mananc mult, poate asta mi-a dereglat digestia? in iulie am avut contactul sexual neprotejat, de atunci am inceput sa ma simt rau, dar poate si de la dieta, au fost in acelasi timp. Saptamana asta vreau sa fac un test de sarcina si dupa aia vreau sa merg la control mai amanuntit. Si baiatul ala tot voia sa ne intalnim dar eu n-am curaj sa ies asa ca nu-mi mai place cum arat, plus ca mi-a cazut si mult par, acum s-a oprit. Sunt asa stresata de atatea luni de zile. Sa-i zic oare si lui? 3 luni a fost plecat din tara si de 2 luni tot a incercat sa ne vedem, si l-am evitat dar nu i-am spus dc.

| simpluone a răspuns (pentru AnnaBebitza):

In primul rand trebuie sa te linistesti. Se pare ca ingrijorarea la tine are efectul de a reusi sa-ti schimbe metabolismul. Trebuie sa o iei cu inceputul. Cumva dieta era pe baza de proteina? (este o dieta faimoasa imi scapa numele)? Ai fost extrem de stresata cand ai facut ultima data dragoste (neprotejat) pentru o eventuala sarcina? E normal dupa dieta scurta si extremista sa pui inapoi kilogramele cu un plus. Corpul se apara! De asemenea dupa inceperea vietii sexuale incep anumite modificari hormonale daca esti inca foarte tanara. Insa la tine stresul combinat cu dieta si probabil un fel de depresie pentru cele cateva kilograme in plus a dus la tot lantul asta de transformari. Insa nu ignora testul de sarcina este in special pentru linistea ta!

| AnnaBebitza explică (pentru simpluone):

Dieta era pe baza de proteine: iaurt cu fulgi de ovaz, 100 g piept de pui cu salata, 100 g peste cu salata, sau daca nu mancam carne mancam albusuri de oua cu salata. Dc, ce legatura au proteinele? Da, sunt cam deprimata ca m-am ingrasat, si stresata in legatura cu el, cu niste certuri intre noi.

| simpluone a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Cum stii si tu carnea de pui poate fi tratata cu hormoni. Inca imi sustin parerea ca e doar o dereglare hormonala combinata cu stres si dieta. Dar neaparat sa-ti faci testul de sarcina, si apoi o vizita la un medic bun. In special daca starea continua. Daca iei medicamente de slabit chimical ori natural renunta la ele. Incepe sa faci sport, nu neaparat extenuator, de genul plimbari pe jos cu prietenul te ajuta si la Kg si la psihic poti lamuri certurile, sau cu rolele in parc. Ai sa te simti mai bine!

| AnnaBebitza explică:

O sa imi fac un test de sarcina pentru orice eventualitate, si dupa aia daca e negativ fac niste analize mai amanuntite, dar pentru mine menstruatia e cel mai clar semn ca nu sunt insarcinata, totusi am citit atatea cazuri si m-am speriat.Nu imi doresc un copil acum, nu sunt nici casatorita.

| crbogdan a răspuns:

Este foarte clar atunci.