| IForgotMyNameAgain a întrebat:

E urgent! Am auzit ca pliculetele de ceai de musetel amelioreaza cearcanele. Ceaiul de menta are acelesi efect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu are acelasi efect, altfel auzeai ca ceaiul de musetel si de menta amelioreaza cearcanele, nu? happy Musetelul este, printre altele, antiinflamator si descongestionant, de aceea este bun pentru cearcane. Se pun comprese cu ceai de musetel de fapt, ceaiul trebuind sa fie caldut cand pui compresele la ochi.

| IForgotMyNameAgain explică (pentru mixxjim):

Si daca masez zona din jurul ochilor cu ceva rece amelioreaza cearcanele?

| pietrean a răspuns:

Poti folosi si ceai verde,care face bine si tenului si cearcanelor,dar si organismului(in cazul in care,dupa cum ai spus, nu ai probleme medicale). Daca folosesti pliculete, le pui la congelator, apoi tii pliculetul pe cearcane, 20 minute(infuzia de ceai verde poti sa o bei,deoarece este benefica organismului,ceaiul verde continand minerale,vitamine,este antioxidant,accelereaza metabolismul).
De asemenea si ceaiul de musetel,menta,tei,precum si sucul de cartofi,te pot ajuta pentru inlaturarea cearcanelor.Dar trebuie sa te odihnesti bine,sa eviti certurile,excitantele seara, care te fac sa ai un somn agitat, stresul iar este o problema pentru toti, sa eviti sa stai prea mult la calculator, tv.

| Seepty a răspuns:

Nu, nu cred ca nici ceaiul de musetel nu le amelioreaza. Singura solutie e sa te odihnesti mai mult si sa nu mai fii stresata/stresat.

| IForgotMyNameAgain explică (pentru Seepty):

Nu e vorba de stres sau odina. Le am tot timpul, indeferent de cat dorm. Si probleme de sanatate care sa le cauzele nu am.