| Luizabgd1999 a întrebat:

Bună! Este normal ca in urma unei extracții dentare de sus, să mă doară și dinții de jos? Am văzut azi dimineață că am gingia foarte roșie la dinții de jos, și mi s-a umflat și obrazul puțin, este normal? Acum 2 zile am făcut extracția.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mergi la cel mai apropiat spital.

| relian a răspuns:

Antibiotic nu tia prescris dentistu? Daca acu 2 zile ai avut extractia si acum sa inflamat, nu este in regula, era in regula daca acum inceta sa se mai inflameze, dar la tine de abia incepe, ce arata ca ai avea infectie.
Asa ca mergi inapoi la dentistu respectiv si vezi ce se intimjpla, eventual iti face o radiografie si acolo se vede clar ce se intampla.

| Freya1 a răspuns:

Durerea de la un dinte poate radia și în alte zone.Dar dacă spui ca îți e inflamata gingia jos, poate ai gingivita sau ceva infecție la dantura ce o data scormonita sa declanșat.

| LucyiFer a răspuns:

Da!
Este posibil dacă ai multiple carii și sensibilitate dentară. sad

Mergi la dentist în continuare.

Până ajungi la unul, recomand pentru orice durere Ketonal. happy