| NowForYou000 a întrebat:

In urmă cu două zile observasem ca in partea de jos a danturii, intre doi dinti, mi s-a facut o crăpătură (ca și cum dinții s-ar fi îndepărtat unul de celălat). Aseară am vazut ca mi s-a umflat gingia. Am crezut ca e abces dentar. In dimineața aceasta cand m-am trezit am atins cu limba si am simtit ca mi-a crescut ceva. M-am uitat in oglindă și da, imi crescuse in colț mic in "șanțul" acela care se facuse singur. Deci înseamnă ca imi crește maseaua de minte (aveam si dificultăți la inghitire). Dar sa vedeti... in urmă cu două ore, cand luam micul dejun (am zis sa mananc doar cu partea cu care nu aveam nimic) am mâncat puțin si cu partea in care mi-a ieșit colțișorul cel mic și a dispărut, iar in locul lui in locul acela liber mi s-a facut un punct negru. Ce s-a intamplat? Gingia mi s-a desumflat. Dar ce s-a intamplat cu dintisorul? Nu trebuia sa mananc? Nu imi permit sa merg momentan la un stomatolog, de aceea am zis sa va intreb pe voi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Fenomene paranormale, că altfel nu îmi explic. ^_^
Să nu fie piatră dentară (tartru), sau resturi de alimente.
Oricum ar fi, trebuie să mergi la stomatolog, chiar și în țări străine și cu preturi mai mari. Sănătatea trebuie să fie pe primul loc; nu îți va părea rău investiția.