| Mihaelaa98 a întrebat:

Este normala sangerarea dupa pastila de a doua zi?
Mi s-a terminat ciclul mentrual vineri, duminica am avut contact sexual neprotejat, am luat pastila de a 2-a zi, iar dupa o saptamana am avut o sangerare, destul de multa, care m-a tinut 4zile. Este normal? o sa mi deregleze ciclul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

SANGERAREA DE DUPA FOLOSIREA PARTILEI CONTRACEPTIVE :
De obicei aproape intotdeauna, cu rare exceptii, dupa ce trec in jur de circa 4 - 7 zile de la data la care a fost folosita pastila (de a 2-a zi) contraceptiva (Escapelle, Postinor2, EllaOne) se produce o sangerare care cantitativ este slaba, de obicei sange rosu, care se poate manifeste circa 1-2 zile si doar rar pe parcursul a mai multe zile. Aceasta sangerarea reprezinta in realitate un efect advers, proces prin care organismul femeii incearca sa se apere de ''invazia'' masiva a hormonilor sintetici proveniti din pastila contraceptiva asupra organelor reproducatoare, ceea ce are ca urmare efectul de dereglare a intregii activitatii hormonale. Producerea sangerarii NU semnifica faptul ca hormonii proveniti din pastila contraceptiva folosita si-au si facut sau nu efectul lor contraceptiv. Faptul ca efectul contraceptiv al pastilei s-a produs efectiv/a avut loc cu adevarat sau nu, se va adeveri ca fiind sigur numai/doar in momentul in care va porni menstruatia. Pana in acel moment al menstruatiei nimeni nu se poate pronunta in vreun fel. Dar trebuie avut in vedere ca exista si posibilitatea ca pornirea sangerarii menstruale sa se modifice chiar foarte mult si din acest motiv s-ar putea sa se amane chiar mai mult de 21 de zile. Intr-un astfel de caz raspunsul cert si corect il ofera testul de sarcina. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sună a menstruație. straight face

| Reea2020 a răspuns:

Este destul de logic, gândind la faptul că odată ce ai luat pastila de a doua zi aceasta are efectul de a elimina spermatozoizii care pot trăi până la 7 zile în organizm. Este logic că odată ce ai luat pastila te poți trezi cu sângerări sau scurgeri vaginale.