| Anonima3848294 a întrebat:

Buna fetelor..Am o mica problema, ciclul.Am 12 ani, si trebuie sa imi vina pentru prima data.Pe 22iulie sunt nascuta, si scoala la mine incepe pe 12nu stiu ce sa fac daca imi vine la scoala.
Puteti sa imi dati niste sfaturi? Ce absorbante trebuie sa folosesc,cum trebuie sa arate,denumirea si culoare.
Ce sa fac daca imi vine in momente nepotrivite,si ce ar trebuie sa am la mine(am auzit ca ciocolata ajuta,dar nu sunt sigura,si pastile pentru durere,dar nu stiu cum se numesc)si cate picaturi trebuie sa aiba,si marimea.
Cun imi dau seama ca mi-a venit ciclul, cum si la cate ore trebuie pus un absorbant.
Cum sa ii zic mamei mele? Si in afara celor 5zile de ciclu,pot purta absorbante dun acelea subtiri, gen Carefree.Si cum imi pot da seama cand o sa imi mai vina ciclul,pentru ca pentru o perioda e neregulat,si nu inteleg cand voi pune un absorbant gros.
Ok, va rog mult sa imi mai dati niste sfaturi utile.Multumesc,si dau fundita la cel mai detaliat si util raspuns
O zi minunata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LOVW a răspuns:

Nu poti stii cand iti vine ciclul, intreab-o pe mama ta cand i-a venit ei prima data caci poate sa te ajute. Absorbantul trebuie schimbat la sase ore dupa ce l-ai folosit. Daca inca nu ti-a venit nu uita ca trebuie sa ai mereu la tine un absorbant. Daca sa spunem ca vine la scoala ar trebui sa mergi la o profesoara cu care te intelegi mai bine si sa ii spui ce problema ai, cerandu-i voie sa pleci la medicul scolii, fara rusine!
La unele fete, inainte de menstruatie se gaseste pe chilotei o substanta ca un fel de gelatina, aceea este mucoasa uterina. Sa nu te sperii daca vezi ca gasesti menstra pe chilot, ea este asemanatoare sangelui, este semnul prevestitor ca iti vine menstruatia. Pe unele fete le dor burta inaintea menstruatiei iar pe unele nu. In primii ani de menstruatie nu prea iti vine regulat dar daca dupa 2-3 ani problema continua mergi la doctor. Am niste filmulete ce te-ar putea ajuta :
-https://www.youtube.com/watch?v=anB24UIDj38
-https://www.youtube.com/watch?v=26lyslTp5ZE
-https://www.youtube.com/watch?v=yjOQiKrXujs
Sper ca te-am ajutat : )))

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai puneti cu tine tampoane in geanta eu zic ca bune sunt always sunt roz ele iar ca sa fi sigura ca nu ai probleme poti sa iti pui pe chilot un proteslip gasesti si de la libresse, siempre etc si sa verifici regulat in pauze cand mergi la baie sa vezi daca anul curs daca a venit.Pentru durerea de burta poti sa iti iei nospa. Absorbantul il pui in functie de cum curge daca curge mult pui absorbant normal daca iti este catre final poti pune proteslip ca nu mai curge mult.Iar mamei ii poti spune ca ti-a venit menstruatia si sunt sigura ca te va sfatui.Inafara ca trebuie sa iti schimbi absorbantu cand e patat mai tare si ca trebuie sa ai grija de igiena nu e mare lucru

| mudokins78 a răspuns:

Asta chiar trebuia vorbită cu mami!
Nu cu TPU!

| annempx a răspuns:

Buna. Ai mai pus intrebarea asta inca o data, dar iti voi raspunde si acum.

Iti recomand absorbantele de marca Always, sunt cele mai bune. Pe parcursul zilei, foloseste absorbante portocalii. Seara foloseste albastre sau roz. Tot de la marca always.

Daca iti vine in momente nepotrivite, oricum trebuie sa ai mai mereu unul la tine in geanta sau ghiozdan. Eu nu am auzit de treaba cu ciocolata, si nu iti recomand acele pastile de durere daca ai 12 ani.

Iti dai seama când într-o zi o sa iti apără o pata rosie/visinie pe chiloti si o sa te doară si burta. un absorbant se pune la 4-5 ore, trebuie sa ai mainile spălate si sa ti-l aplici pe chiloti in zona organului genital.

Mamei tale ii poti zice direct, o sa inteleaga, a avut sau are si ea asa ceva. Zilele de ciclu nu sunt doar 5, sunt intre 3 si 7 zile. Poti purta absorbante zilnice de la Discret in caz ca ai o scurgere vaginala abundenta. Pai iti dai seama când esti la pubertate.
Un absorbant gros se poarta noaptea.

Sper ca te-am ajutat!

| Allessss0033 a răspuns:

Buna,draguta!
Si eu eram la fel ca tine, speriata.Am avut norocul ca mie mi-a venit pentru prima data vara trecuta.Dar,cand a inceput scoala,am avut la mine tampoane, si eram atenta la durere (aparea cu o zi inainte, si dura putin timp, cateva minute)
Draga, ar fi bine sa vorbesti mai mult cu mama, bunica sau matusa
despre subiectul asta.
Sper ca te am ajutat!