| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa nu mai fiu timida? Doresc sfaturi utile.Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| marciana a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa ai vointa sa te aperi singura si pe prietenii tai.Sa nu-ti lasi propiile idei, pana nu ti se aduc altele mai bune.Sa nu te lasi manipulata.

5 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Ai mai multă încredere în tine.
Dacă ai ambiție și voință poți face multe.
Multă baftă!

| maria999 a răspuns:

Ar trebui sa incerci sa sa iti faci prieteni si in acest fel la un moment dat o sa scapi de timiditate. Daca ai prieteni mai,, nebunii`` nu ai cum sa fie timida.Succes!

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Citeste sfaturile acestea. I-au ajutat pe multi. http://jurnalulcopilului.wordpress.com/......olescenti/ funda?

| daniellle a răspuns:

Păi încearcă să laşi inhibiţiile la o parte.
Fă-ţi un grup de prieteni şi mai ieşi în oraş cu ei, încearcă să petreci timp cu mai multe persoane.
Încearcă să fii mai vorbăreaţă fără să-ţi fie ruşine că o poţi da în penibil. big grin
Multă baftă! :*

| marionettebbb a răspuns:

O sa iti zic exact experienta mea. eram extrem de timida si inhibata, aveam probleme mari in comunicare si mai ales in ceea ce priveste vorbitul in public. vara trecuta am mers la voluntariat, am inceput sa socializez cu cei de acolo si am descoperit multe tipologii de oameni. am analizat mult si mi-am dat seama ca nu am motive sa fiu inhibata, ca si eu am ceva de zis poate chiar mai valoros ca restul. mi-am crescut stima de sine si am inceput sa nu ma mai simt dominata. trebuie doar sa gesesti oamenii cu care sa vorbesti ca sa te dezvolti pe plan social si sa capeti incredere big grin