| tpuuser12 a întrebat:

Buna fetelor! Am o problema si sper ca ma puteti ajuta. O sa o expun cat de explicit pot. Ciclul mi-a venit la varsta de aprox 14 ani. Acum am aproape 17. Imi venise foarte mult timp dereglat insa doctorul a spus ca e ceva normal si ca mai dureaza pana se va regla. De 5-6 luni de zile a venit in fiecare luna, fara pauza insa luna trecuta nu a venit. Nu e cazul sa discutam despre o sarcina, doresc sa mentionez. Tot in ultima luna m-am confruntat si cu un streptococ si a fost nevoie sa iau 10 zile de antibiotice. Antibioticele imi provoaca de obicei micoza. Am primit si medicament pentru prevenirea micozei pe timpul tratamentului cu antibiotic. Nu am prezentat probleme in acea perioada insa de cateva zile am niste dureri si usturimi deranjante. M a durut si in interiorul vaginului, acum durerile acelea au disparut, insa durerile din exterior, la labiile mici, persitsta si chiar se accentueaza. Culoarea urinei e proeminenta si pe igienica ramas ca un fel de bilute de mucus, asa ceva, iar labiile ma ustura. Ma puteti ajuta, cu o explicatie, ce as putea sa iau? Daca se poate evita medicul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Julia1188 a răspuns:

Ar trebui totusi sa consulti medicul, dar poti merge la farmacie, sa prezinti simptomele si acolo ti se pot da ovule sau unguente speciale. Sanatate!

| tpuuser12 explică (pentru Julia1188):

Multumesc!

| Julia1188 a răspuns (pentru tpuuser12):

Cu placere!