| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor, cum v-ati descurcat cu stările din primul trimestru de sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulia0514 a răspuns:

Primele 3 luni am băut la apa cu lămâie cât pentru o viață de omlaughing a fost groaznic dar în același timp eram atât de fericita ca nici nu-mi pasa ca nu pot manca aproape delochappy

| anonim_4396 explică (pentru iulia0514):

Ohhh laughing Păi si având în vedere că nu prea mâncai s-a dezvoltat fără vreo alta problema?

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

După au venit probleme in luna a 7 a au zis ca am preclampsie și ca nu am destul lichid amniotic m-au internat și nu aveam nimic pe tot parcursul sarcinii mi-au zis că o să nasc prin cezariana și am născut natural desigur, m-am dus la spital cu contracții din 5-5 minute și doctorita a zis că nu nasc și o plecat acasă dar înainte m-au pus sa urc 2 etaje pe jos de 3 ori noroc cu un asistent ca ma văzut și a zis sa ma asej în cărucior ca ma duce el cu liftul ca altfel urcam de 2 ori când am ajuns in salon ma văzut medicul de garda și a chemat-o pe docorita mea care i-a zis să-mi deie pace ca a 2 zi merg acasă și a plecat în 10 minute după ce a plecat ea am și născuthappy am avut destule aventuri

| anonim_4396 explică (pentru iulia0514):

Dacă ai nascut in Romania e de inteles, prietenei mele i-a spus doctorul cu care trebuia să nască ca " acum de ce ţipi cand te ai f$$$t n ai țipat așa? " si multe altele laughing La mine e prima sarcina si sper sa nu existe complicatii. Sper ca esti bine si tu si bebe ( dacă mai e bebe acum poate e mai mare ) happy

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am născut România la stat pentru ca la privat mi-au zis că oricum dacă se complică situația ma trimit la stat și rămân cu banii dați! Medicul cu care am născut e un om extraordinar copilu meu îi zice bunic când am început sa urlu a zis să-l înjurlaughing ca știe ca ma doarehappy sotia lui a fost moasa și în ziua de azi ne vizităm uni pe alți mereu îi aduc cadouri la pitic care acum are 2 ani și 2 lunihappy

| anonim_4396 explică (pentru iulia0514):

Ce frumosssssss! Bravo mă bucur pentru voi, mai rar așa oameni sincer.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca ți-ai găsit un medic bun cel al prietenei tale a fost un dobitoc! Eu îl dădeam în judecata dacă făcea asa ceva

| anonim_4396 explică (pentru iulia0514):

Si eu la fel, dar asta e. Deocamdată am cam 6 săptămâni și voi merge la un control poate două aici la noi, însă noi ne gândeam să mergem să locuim in Germania si sa nasc tot acolo, din anumite motive happy

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ajungeți acolo căutați un medic sa fii liniștită nu cunosc sistemul medical de acolo dar ma gândesc ca nu e chiar ca la noi! Dacă nu ți-a recomandat încă nici un medic sa ști ca e indicat sa iei acid folic e esențial in sarcina eu am luat dinainte sa rămân însărcinată

| anonim_4396 explică (pentru iulia0514):

N am ajuns încă in oras ul meu sa pot merge la control deci nu mi sa recomandat nimic. Însă pentru ce este acest acid folic si la ce ajuta?

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acidului folic previne malformațiile congenitale, susține sistemul nervos, previne apariția depresiei și asa mai departe, trebuie sa anunți medicul de familie ca ești însărcinată si o să-ți recomande el ce vitamine trebuie sa iei încă dinainte de a merge la ginecolog și îți va da sa faci o serie de analize medicale

| anonim_4396 explică (pentru iulia0514):

Super, multumesc frumos de sfat o sa i au in considerare. O zi frumoasa in continuare si multumesc.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare cum poate!

Fiecare sarcina si fiecare femeie este diferita!
La prima sarcina am vomat zi de zi, timp de 9 luni.
La a doua sarcina nu am avut nici o strare de rau, chiar am fost superbine.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Inteleg sunt doar curioasă de cum a fost si la alte mamici. Multumesc, sanatate!