| anonimgl a întrebat:

Buna fetelor. Spuneti-mi care sunt cele mai eficiente exercitii de slabit in cel mai scurt timp pentru adomen, modelarea feselor, coapselor si taliei. Ce exercitii au dat cele mai bune rezultate?
Si un link daca se poate, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.divahair.ro/......tru_slabit

alergat (10 km/h) - 900 calorii/ora
inot (viteza medie) - 270 calorii/ora
tenis (simplu) - 400 calorii/ora
schi fond - 700 calorii/ora
mers pe jos (5 km/h) - 200 calorii/ora
ciclism (10 km/h) - 240 calorii/ora

Exercitii Pilates pentru slabit
Daca vrei sa pierzi in greutate si sa-ti tonifiezi muschii fara sa mergi la sala pentru a lucra la vreun aparat, atunci trebuie sa incerci Pilates. Spre deosebire de celelalte programe de fitness, dupa Pilates nu te simti foarte obosit. Acest program nu are nicio legatura cu exercitiile traditionale care se practica in salile de forta.
Exista cateva motive pentru care foarte multe persoane au renuntat la exercitiile traditionale de fitness pentru a practica Pilates. In primul rand acest program lucreaza cu toate grupele de muschi. Exista si persoane care fac Pilates pentru a scapa de stress. Indiferent de motivele pentru care vrei sa te apuci de Pilates, aceasta este cea mai buna modalitate de a fi in forma.
Pilates este realizat pe mai multe nivele, care se bazeaza atat pe pierderea in greutate, cat si pe mentinerea corpului intr-o forma buna. Astfel vei invata cum sa slabesti si sa-ti tonifiezi muschii.

Exercitiile fizice cele mai utile pentru muschii abdominali

Studiind cele mai populare exercitii destinate muschilor abdominali si masurînd efectiv nivelul activitatii electrice a acestor muschi în timpul miscarii, un grup de cercetatori au selectat din 13 astfel de exercitii doar trei care necesita o un efort semnificativ fata de restul, fara sa presupuna existenta unui echipament suplimentar.

Incepeti sa faceti aceste exercitii necesare pentru întarirea abdomenului, dar urmati si o dieta care sa cuprinda multe legume si fructe. Incercati aceste trei exercitii declarate cele mai bune.

Exercitiul 1

Exercitiul bicicletei se afla în topul celor mai indicate pentru obtinerea unui abdomen fara grasime si cu muschi frumos conturati.

Pentru a-l efectua corect stati culcati pe spate pe podea, îndoiti genunchii si tineti talpile îndreptate spre sol. Mîinile tineti-le sub cap, care trebuie sa ramîna pe sol. Se aduce cotul drept deasupra genunchiului stîng si apoi cotul stîng catre genunchiul drept, combinat cu o miscare asemanatoare pedalarii. Miscarile nu trebuie sa fie fortate sau iuti, ci cît mai controlate si lente, fara sa grabiti respiratia. Întindeti de fiecare data piciorul la maximum.

Exercitiul 2

Asa-numitele abdomene sint cele mai cunoscute si folosite exercitii pentru abdomen. Acestea constau în ridicarea trunchiului din pozitia culcat la orizontala la 70-90 grade, astfel încît muschii abdominali sa ramîna tot timpul încordati. In timpul exercitiului picioarele trebuie sa ramîna fixate, lipite de sol, iar mîinile se tin la ceafa. Trunchiul se coboara apoi încet, pastrînd abdomenul încordat.

Exercitiul 3

Tot din pozitia culcat pe spate se sta cu palma dreapta pe abdomen si piciorul drept îndoit pe genunchiul stîng. Se apropie apoi cotul drept piciorului stîng. Se fac cîte 10 de exercitii pe o parte, apoi se schimba picioarele.

Repetati fiecare din aceste exercitii de 8-12 ori, de 2-3 ori pe saptamîna, crescînd numarul acestora daca ele devin usoare pentru dumneavoastra.

3 răspunsuri:
| capricc a răspuns:

Daca vrei slabire localizata este bine sa incerci exercitii de fitness, mai ales cele pe zone dar cu incalzire inainte. Uite un program pentru fesieri de 30 de zile, destul de apreciat zic eu http://fucsia.ro/......e-30-zile/

| Alcy a răspuns:

Salut!
Cele mai bune exercitii pentru abdomen sunt cele de 30 minute ale lui Billy Blanks http://cumul.ro/exercitii-pentru-abdomen/
iar pentru posterior si picioare: http://cumul.ro/exercitii-pentru-fese/ sunt foarte bune, febra la atatea grupe musculare nu am avut nici la sala. Succes

| Alcy a răspuns:

Buna
Pentru abdomen cele mai eficiente inca din primele 2 saptamani: http://cumul.ro/exercitii-pentru-abdomen/ iar pentru fese: http://cumul.ro/exercitii-pentru-fese/
Dureaza cam 30 de minute fiecare. Fa o zi abdomene si o zi pentru fese. Asa nu o sa te obosesti peste masura si o sa lucrezi cum trebuie. Poti eventual sa faci si o alergare zilnic sau cd ai chef de ceva mai mult
Numai bine